Кафедра української мови
Факультет Української філології

000

9 травня 2023 року на запрошення колег із Хмельницького національного університету викладачі кафедри української мови КДПУ разом зі студентами факультету української філології – здобувачами різних спеціальностей, і зокрема й редакторського фаху, – та студентами спеціальності «Соціологія масової комунікації, журналістики і реклами» (викладач доц. Н. М. Шарманова) відвідали гостьову лекцію «Інформаційна грамотність як складова інформаційної безпеки».

2

Спікер – Оксана Почапська, кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент, завідувач кафедри журналістики Кам’янець-Подільського національного університету ім. І. Огієнка.

Питання, озвучені на лекції, відзначаються посиленою актуальність на тлі тих подій, що відбуваються в нашій країні від початку широкомасштабного вторгнення російських окупаційних військ на українські території. Дійсно, інформаційний простір, який оточує кожного з нас, насичений різноманітними реаліями, дискусіями, у ньому повсякчас вирують нові теми для обговорення, або «виринають» уже призабуті, стерті часом чи обставинами. На авангардних позиціях за таких умов мали би бути українські медіа, які лекторка поділила на медіа традиційні і нетрадиційні. Оксана Іванівна проаналізувала поточну ситуацію на медійному ринку, описавши різні медіагрупи, звертаючи увагу на те, кому належать українські медіа, як вони функціонували до війни і яка з них користь нині. Досить розлогі коментарі пані лекторка надала тим змінам, які відбулися з національною журналістикою у воєнний час, наскільки втраченою є строкатість «медійного світу», яких інформаційних втрат зазнало суспільство у зв’язку із однобокою інформаційною політикою від єдиного джерела. Оксана Почапська з позиції професійних смаків, знань, умінь і навичок проаналізувала діяльність провідних українських медіа на прикладі «Марафону єдиних новин», указавши на позитивні й негативні сторони його діяльності.

3

5

Окрему увагу звернено на те, якими є новини, у якому світлі оприлюднюється та чи та інформація, як відбувається поширення антиукраїнських наративів у телеграм-каналах, і що за наслідки мають місце в нашому суспільстві. Пані Оксана на окремих прикладах продемонструвала, у яких публікаціях наявні приховані маніпуляції. Увагу майбутніх фахівців із медіасфери звернено на ті матеріали, що викликають бурхливу емоційну реакцію або мають певні теги на кшталт  #зрада і  #перемога, де подані цифри без офіційних джерел, а публікації з фото супроводжуються лише коротким підписом задля формування певного ставлення до події тощо.

7

9

Наприкінці лекції Оксана Іванівна відповіла на питання, які виникли після прослуханого матеріалу й викликали жваве обговорення.

22

Від зацікавленої аудиторії пролунали слова подяки Оксані Почапській за пізнавальний матеріал, який неодмінно посприяє підвищенню рівня нашої грамотності у вирі поточної інформації, змусить кожного обдумано сприймати «новинний потік», не забувати про власну безпеку та психологічний комфорт.

22331
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Листопад 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30