27 грудня 2024 року на факультеті української філології в межах Єнського проєкту (https://www.ukr.uni-jena.de/uk/30/navchalni-proyekti) на замовлення Криворізького державного педагогічного університету й Українського національного університету імені М. Драгоманова відбулася гостьова лекція кандидатки філологічних наук, доцентки кафедри філології Українського католицького університету Оксани Таран.
До заходу долучилися викладачі кафедри української мови, кафедри української та зарубіжної літератур, здобувачі вищої освіти всіх рівнів – бакалаврату, магістратури й аспірантури. На зустріч також завітали студенти з різних українських вишів, які студіюють освітні курси на базі Єнського університету, і колеги із Львівського національного університету ім. І. Франка, Харківського національного автомобільно-дорожнього університету, Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.
Тема лекції «Лексикографія традиційна, комп’ютерна, корпусна, смарт» викликала неабиякий інтерес у слухачів, жваві дискусії, отримала схвальні відгуки здобувачів освіти.
Уляна Ірха (група УМЛ-21): «Лекція Оксани Таран «Лексикографія традиційна, комп’ютерна, корпусна, смарт» була надзвичайно корисною та змістовною не лише для студентів, але й для викладачів, які мають науковий інтерес у цій галузі. Під час лекції виникло цікаве обговорення щодо використання chatgpt у процесі укладання сучасних словників. Пані Оксана відкрила реципієнтам унікальні можливості використання штучного інтелекту у розвитку лексикографії на сучасному етапі. Особливо вразила кількість запропонованих словників, які допоможуть студентам у їх науковій діяльності та майбутньому розвитку у професійній сфері. Пані Оксана наголосила, що кожен може стати укладачем власного словника. Лекторка довела усім присутнім, що сучасна лексикографія нині не має меж. Сподіваємося на подальшу співпрацю та залученння студентів до гостьових лекцій!».
Наталя Гришальова (група УАФ-21): «Надзвичайно сподобалася лекція пані Оксани, адже завдяки їй я дізналася багато нового про лексикографію. Зокрема, відкриттям для мене став факт існування «Новгородської кормчої книги» – важливої української лексикографічної праці, яка свідчить про значний розвиток цієї сфери в Україні ще в 11 столітті. Обурює історія її привласнення нашим божевільним сусідом. Цікаво було почути про корпусну лексикографію. Як виявилося, ця сфера нині дуже розвинена і має багато перспектив для розвитку. Дискусійним стало питання укладання словників за допомогою штучного інтелекту: багато хто скептично був (є?) налаштований стосовно можливостей ШІ, проте завдяки роз’ясненню пані Оксани особисто я зрозуміла, що такі перспективи цілком реальні і вони, хоч і не повністю, проте значною мірою допоможуть легше та швидше укладати нові словники».
Аліна Маріненко (група УАФ-21): «Дуже вдячна за цікаву та змістовну лекцію, оскільки подача матеріалу була достатньо зрозумілою. Багато чого виявилось для мене абсолютно новим, наприклад, це інформація про смарт-лексикографію, словники сполучуваності. Водночас дуже корисними виявились ресурси для створення словників. Примітними та неочікуваними особисто для мене виявились факти про сленгові словники, а саме про те, що вони існували і в 19 столітті, про те, наскільки давньою є праця над створенням словників загалом. Тож я впевнена, що корисна інформація, яку я отримала на лекції, знадобиться мені в подальшому навчанні».
Олександра Прокопенко (група УМЛ-21): «Лекція справила глибоке враження завдяки комплексному й актуальному підходу до аналізу розвитку лексикографії. Пані Оксана ґрунтовно розкрила основні етапи цієї галузі, починаючи від традиційних словників до новітніх технологій. Особливо цінною була характеристика традиційної лексикографії, яка є фундаментом для подальших нововведень у створенні словників. Розгляд комп’ютерної і корпусної лексикографії дозволив більш детально зрозуміти переваги, власне, цифрових технологій, зокрема їхню роль у збиранні, обробці та аналізі даних. Окремо варто зазначити про смарт-лексикографію, тому що це підкреслює важливість інтеграції ШІ та машинного навчання для подальшого вдосконалення майбутніх словників. Лекція відзначалася логічною структурою, актуальністю матеріалу та практичною орієнтованістю. Було надано численні приклади словників, а також показано використання цифрових технологій на практиці, що дало краще розуміння теми. Загалом лекція була змістовною, інформативною і викликала інтерес до подальшого вивчення сучасної лексикографії та її застосування у лінгвістиці».
Аліна Золотарьова (група УМЛ-22): «Шановна пані Оксано! Від імені студентства Криворізького державного педагогічного університету висловлюємо Вам щиру подяку за змістовну та захопливу лекцію. Ваш професіоналізм, ґрунтовні знання та вміння цікаво й доступно подавати матеріал стали для нас справжнім натхненням. Лекція не лише розширила наші уявлення про сучасну лексикографію та її види, а й продемонструвала важливість поєднання традиційних методів із новітніми технологіями в мовознавстві. Особливо цінним було Ваше висвітлення ролі компʼютерної та смарт-лексикографії в сучасній лінгвістиці, що відкриває нові перспективи для молодих дослідників і практиків. Дякуємо за Вашу відкритість, готовність ділитися знаннями та щире бажання підтримати молоде покоління у його професійному зростанні. Сподіваємося на нові зустрічі й подальшу співпрацю!
Оксана Сергіївна висловила слова подяки всім, хто завітав на лекцію, за відгуки й побажала всім мирних і затишних свят.
Щиро дякуємо Оксані Таран за гостьову лекцію, сподіваємося на подальшу академічну співпрацю, яка є корисною для освітнього процесу й збагачення студентів знаннями з корпусної лінгвістики, поглибленого вивчення розділу «Лексикологія. Фразеологія. Лексикографія» у курсі «Сучасна українська літературна мова».
- Автор: Факультет української філології
- Перегляди: 163
Стрімкий розвиток у сучасному світі інформаційно-комунікаційних технологій та системи мас-медіа нагально потребує цілеспрямованої підготовки особистості до вмілого і безпечного користування ними. Майбутнє суспільство все більше спиратиметься на інформаційно-комунікаційні технології. Медіаосвіта має стати одним із головних чинників забезпечення відкритості освіти щодо сучасних швидко змінюваних знань і наближення змісту освіти до потреб повсякденного життя людини. Відтак, медіаосвітні елементи стрімко входять до навчальних програм циклу професійно орієнтованої гуманітарної підготовки.
18 грудня 2024 року відбулася зустріч здобувачів ОПП «Українська мова та література, зарубіжна література», ОПП «Українська мова та література, зарубіжна література. Англійська мова», ОПП «Українська мова та література. Психологія», учасників гуртка прогресивних філологів UML_IT Studio, канд. філол. наук, доц. Яременко Н. В., канд. філол. наук, доц. Коломієць Н. Є. з Альоною Котляр, засновницею й керівницею харківської СММ агенції FSS Agency.
Учасники зустрічі з цікавістю обговорили питання покращення взаємодії із соціумом, реалізації персональної стратегії розвитку, набуття фінансової свободи випускника. Спікерка розповіла про алгоритми створення публічного образу на різних медіа майданчиках, техніки створення позитивного візуального образу учителя, самоподачу та її види, стиль публікацій у соцмережах, застосування інструментів Tik Tok для створення фахового бренду та популяризації української словесності.
- Автор: Факультет української філології
- Перегляди: 212
13 грудня 2024 року на факультеті української філології відбулося засідання студентського наукового товариства за участю здобувачів освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів. До обговорення важливих питань НДР студентів долучилися декан факультету української філології, к. філол. н., доц. Любов Миколаївна Семененко, в. о. завідувача кафедри української мови, д. пед. н., проф. Тетяна Михайлівна Мішеніна, к. філол. н., доц. Наталя Миколаївна Шарманова, к. філол. н., доц. Світлана Степанівна Журба (відповідальні за наукову роботу студентів), к. філол. н., доц. Ганна Глебівна Асмаковська.
- Автор: Факультет української філології
- Перегляди: 271
09 грудня 2024 року на факультеті української філології розпочалися захисти кваліфікаційних робіт здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти.
Державна комісія працювала в такому складі: перший проректор, доц. Остроушко О. А., декан факультету української філології, доц. Семененко Л. М., завідувач кафедри української та зарубіжної літератур, доц. Мельник Н. Г. (голова ДЕК), в. о. завідувача кафедри української мови, проф. Мішеніна Т. М., доцент кафедри української та зарубіжної літератур Яременко Н. В., доцент кафедри української мови Асмаковська Г. Г. (керівники робіт).
- Автор: Факультет української філології
- Перегляди: 252
02 грудня 2024 року на факультеті української філології розпочалася атестація здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти і відповідно до графіку відбулися перші кваліфікаційні випробування.
Екзаменаційна комісія з приймання комплексного кваліфікаційного іспиту із зарубіжної літератури та методики навчання працювала в такому складі: перший проректор, доц. Остроушко О. А., декан факультету української філології, доц. Семененко Л. М., завідувач кафедри української та зарубіжної літератур, доц. Мельник Н. Г. (голова ДЕК), доцент кафедри української та зарубіжної літератур Яременко Н. В., доцент кафедри української та зарубіжної літератур Журба С. С.
- Автор: Факультет української філології
- Перегляди: 411
Міжнародний проєкт «Осіння філологічна школа», який був успішно реалізований на факультеті української філології Криворізького державного педагогічного університету, завершено.
Нагадаємо, що проєкт зреалізовано завдяки співпраці факультету української філології з кафедрою української мови та культури Ніредьгазького університету (Угорщина). Учасники проєкту, а це здобувачі вищої освіти з шести ЗВО України та Угорщини, мали можливість прослухати цикл лекцій на теми компаративного та культурологічного спрямувань. Учасники проєкту поділилися своїми враженнями про «Осінню філологічну школу»:
Кучер Євген Іванович, здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Сумського державного педагогічного університету імені А.О. Макаренка, факультет іноземної та слов’янської філології, зазначив: «Участь у такому проєкті для мені новий досвід, адже я цікавлюся угорською літературою. Я мав можливість дізнатися про нові імена письменників у сучасній угорській літературі, а також відкрив для себе цікаві факти про взаємини української та угорської культур. Планую брати участь у цьому проєкті й надалі».
- Автор: Факультет української філології
- Перегляди: 287
29 листопада на факультеті української філології відбулася звітна конференція з виробничої практики. Звітували здобувачі другого (магістерського) рівня освіти груп УМЛм-23, УАФм-23.
У роботі заходу брали участь декан факультету Любов Семененко, методисти з основної спеціальності професор Світлана Ковпік, доценти Світлана Журба, Інна Онікієнко, Наталя Яременко, з педагогіки Анжеліка Король, психології Олена Халік, додаткової спеціальності (англійська мова) Тетяна Гарлицька, Марина Цегельська, стейкхолдери від баз практики, керівники практики, здобувачі освітньої програми.
- Автор: Факультет української філології
- Перегляди: 268
27 листопада 2024 року на факультеті української філології відбулися виробничі збори щодо заліково-екзаменаційної сесії зі студентами 1 курсу, проведені деканом факультету к. філол. н., доц. Л. М. Семененко. До організаційно-настановчого заходу долучилися куратори груп доц. Н. М. Шарманова , доц. Г. Г. Асмаковська.
Здобувачі освіти першого (бакалаврського) рівня, які в грудні складатимуть першу у своєму житті сесію, мали змогу отримати відповіді на питання, що виникли у процесі опанування тих чи тих дисциплін і підготовки до окремих форм звітності – екзаменів, заліків, атестацій.
- Автор: Факультет української філології
- Перегляди: 275
Співпраця факультету української філології Криворізького державного педагогічного університету із ЗВО України носить системний характер. Упродовж навчального року науково-педагогічні працівники факультету на запрошення проводять лекції на різні теми.
- Автор: Факультет української філології
- Перегляди: 315
13-15 листопада 2024 року викладачі факультету української філології Наталя Мельник, Вероніка Городецька, Інна Онікієнко, Любов Семененко взяли участь у проведенні та оцінюванні ІІ етапу XXV Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика та ІІ (регіонального) етапу Міжнародного мовно-літературного конкурсу ім. Т. Шевченка серед здобувачів освіти закладів фахової передвищої освіти Північного регіону м. Кривого Рогу.
На конкурси була подана 21 робота, серед яких журі відзначило оригінальні й креативні зразки, у яких цікаво поєдналия роздуми здобувачів про історичні, літературні події та їх єднання із гострими викликами сьогодення.
- Автор: Факультет української філології
- Перегляди: 283