Кафедра практичної психології
Психолого-педагогічний факультет

З 23 по 27 вересня 2024 року робоча група викладачів кафедри практичної психології доц.Чаркіна О.А., доц. Шестопалова О.П., проф.Мірошник З.М. взяли участь в надихаючому навчальному візиті, організованому факультетом освітніх наук та психології Латвійського університету в рамках проєкту Erasmus+ KA «Підвищення психологічної стійкості та благополуччя в (пост)воєнній українській нації» (BURN). Цей проєкт є надзвичайно важливим для розвитку психічного здоров’я та психологічної стійкості в Україні, особливо в контексті післявоєнного відновлення.

Слайд8

День 1: Теплий прийом та пізнавальні екскурсії
Ми розпочали свій візит у Головному корпусі університету — величній будівлі в самому центрі Старої Риги, напроти Національного оперного театру. Під час екскурсії ми побачили астрономічну обсерваторію, карцер для недбалих студентів, а також музейну композицію у стилі Вінсента Ван Гога, створену українськими майстрами.

Слайд3

Далі пані Лаура Пірско ознайомила нас з історією становлення психологічної служби в Латвії та впровадженням Закону про психологів 2018 року. Психологічна система Латвії має багаторівневу структуру, а підготовка фахівців триває понад 6 років, включаючи пробаційний період перед сертифікацією. Ми також дізналися про етапи підготовки супервізорів, що займають не менше 13-15 років безперервного навчання та практики.

Слайд4

У другій половині дня ми відвідали кризовий центр "Skalbes", що надає телефонну допомогу дітям та дорослим у кризових ситуаціях. Ми ознайомилися з етичними принципами та протоколами консультування, а також з найпоширенішими запитами, пов’язаними з самотністю, втратою та адиктивною поведінкою серед дорослих. У гендерному аспекті жінки найчастіше звертаються через проблеми у стосунках, тоді як чоловіки — через професійні кризи.

Слайд6

День 2: Занурення в освітні простори
Другий день пройшов у "House of Nature" — інноваційному восьмиповерховому корпусі, де знаходяться природничі та географічні факультети. Ми були вражені сучасними лабораторіями, затишними студентськими просторами та зручними ергономічними рішеннями. Після цього ми відвідали "House of Science", де розташовані медичний, фізико-математичний та факультет інформаційних технологій. Особливо нас здивували можливості для студентів: доступ до бібліотеки 24/7, комфортні зони відпочинку та навіть "студентська кухня".

Слайд7

День 3: Сприяння психічному здоров’ю в школах
Третій день присвятили ознайомленню з унікальною моделлю "Promoting Mental Health in School", яку представила Байба Мартінзон. Латвійський підхід акцентує увагу на психічному благополуччі не лише учнів, а й педагогів. Ми також відвідали заняття з комунікативного тренінгу для бакалаврів та кризового консультування для магістрів, де студенти демонстрували високий рівень активності та залученості. Привітні посмішки Анди Гайтнісе та Алли Плауде одразу покращили наш настрій, попри дощову погоду.

День 4: Розробка навчальних програм і співпраця
Четвертий день був присвячений плануванню навчальних програм на бакалаврському, магістерському та PhD рівнях. Ми працювали в автономних групах під керівництвом менторів — директорів освітніх програм Латвійського університету. У нашій команді з Криворізького державного педагогічного університету (КДПУ) ми розподілили ролі: професор Зоя Мірошник відповідатиме за модуль для аспірантів, я координуватиму курс для магістрів, а доцент Олена Шестопалова забезпечить навчально-методичний супровід для бакалаврів.

День 5: Підсумки візиту
Останній день був присвячений ознайомленню зі структурами практичної підготовки студентів, модульною системою та методами оцінювання. Ми завершили візит підсумками, рефлексією та церемонією вручення сертифікатів. Попереду ще звіт, але вже зараз є багато ідей для впровадження в Україні.

Цей візит став надзвичайно цінним досвідом, що відкрив нові можливості для міжнародної співпраці та розвитку вищої освіти й психологічної підтримки в Україні.