Кафедра історії
Факультет географії, туризму та історії

Напередодні Дня Соборності України та з нагоди відзначення 106-ої річниці Акту Злуки Української та Західноукраїнської Народних Республік (22.01.1919) 21 січня 2025 р. проведено онлайн-лекцію «Злука УНР і ЗУНР 1919 р. в друкованих виданнях фондів Книжкової палати України».

Лектор – к.і.н., доц., завідувачка Державного архіву друку Книжкової палати України Лариса Дояр.
Модератор – к.і.н., доц., завідувачка кафедри історії Криворізького державного педагогічного університету Наталя Печеніна

день Соборності2

Визначальна подія в історії українського народу залишила по собі значний обсяг друкованих видань, відображений в тематичній виставці Книжкової палати України, зазначила Лариса Василівна:

Загалом, в експозиції задіяно 172 різновидові друковані одиниці з фондів Державного архіву друку, а саме: 114 книжкових, 10 періодичних та 48 аркушевих видань. Контент експонованої виставки складають офіційні документи (закони, накази, розпорядження, центральні урядові та місцеві звернення до громадськості тощо), просякнуті ідеєю єдності українського народу наукові, науково-популярні та публіцистичні праці, навчальна література для вищої, середньої та початкової шкіл, прозові та віршовані художні твори, пропагандистські листівки та заохочувальні гасла, що виходили у рік проголошення (1919 р.) Великої Об'єднаної України.

Частина експонатів, зокрема, аркушеві видання, на виставці представлені в онлайн-форматі, що робить можливим їх подальше використання усіма охочими (політиками, держслужбовцями, науковцями, освітянами, працівниками культурної галузі та ін.), адже онлайн-версію виставкової експозиції буде викладено на офіційному сайті установи.

день Соборності

Серед експонатів виставки чимало раритетних видань, як-от: кишенькові книги від органу друку Української Галицької Армії "Стрілець"; монографія Л.Л. Байкова "Підготовка народу та війська до захисту Батьківщини", написана під редакцією та з передмовою Симона Петлюри; університетська лекція видатного історика Д.І. Яворницького "Україно-руське козацтво перед судом історії", що уміщує тези про терени запорозького (низового) козацтва, які простиралися на Ростовську та Таганрозьку округи; публіцистичні праці Василя Пачовського "Галичина і Наддніпрянська Україна", "Кубань і Україна", що містять актуальні міркування про зміст та перспективи Злуки УНР і ЗУНР: автор закликає українців не допустити чергового поділу України, адже "...пропаде незалежна Українська держава і все добро України піде в чужі кишені…".

Центральним експонатом виставки є журнал "Прапор України", виданий апаратом Симона Петлюри 10 листопада 1919 р., який демонструє дещо запізнілі, але реальні кроки з боку урядів УНР і ЗУНР по інституалізації единого державного (цивільного і військового) управління Соборною Україною, а саме: утворення Великої Директорії за участю лідерів обох частин України - Симона Петлюри (УНР) і Євгена Петрушевича (ЗУНР) та складання нею Акту обіцянки-присяги 14 жовтня 1919 р.

Аркушевий блок експозиції виставки містить унікальні історичні документи, як-от: звернення евакуйованого уряду УНР "До населення", видане 31 січня 1919 р. у Вінниці; листівку "Київ - в наших руках", видану в Кам'янці-Подільському 31 серпня 1919 р.; оголошення про скликання 28 жовтня 1919 р. Державної наради за участю  представників УНР і ЗУНР.

28867

В січні 2025 р. старший викладач кафедри історії, доктор філософії Олександр Коротаєв бере участь в науковому проєкті "Розсекречена історія: КДБ та релігійне підпілля радянської України"  на базі Університету Корка (раніше Королівський університет Ірландії).

Проєкт проходить під керівництвом авторитетних дослідників у цій галузі James Kapalo та Tatiana Vagramenko.

міжнародКоротаєв

28769

11 грудня 2024 р. в Криворізькому ліцеї була проведена профорієнтаційна зустріч з  учнями 10-х та 11-х класів. На зустрічі завідувач кафедри історії Наталя Печеніна, доцент кафедри Андрій Тарасов та студентки 2 курсу Єлизавета Молчановська та Крістіна Сафонова розповіли про навчання на спеціальності "Історія", навчальні та виробничі практики, волонтерство, студенське дозвілля.

Під час зустрічі також було проведено лекцію на тему археологічної спадщини Криворіжжя, народних назв у Кривому Розі. Розповідь супроводжувалась демонстрацією артефактів та предметів історичної реконструкції.

127 1

127 2

28542

Дисципліна за вибором "Історія молодіжних рухів та організацій в Україні ХІХ-ХХІ ст." (викладач - доцент Андрій Тарасов).

2 листопада 2024 р. семінарське заняття для студенток групи ІС-22 було проведено у форматі участі в пластовому заході "Листопадовий зрив 2024".

Студенти-історики виконували роль інструкторів під час проведення теренової гри.

пласт1

Катерина Фатченко поділилася своїми враженнями від зустрічі з Пластом.
Я, разом з одногрупницями, мала нагоду взяти участь в акції "Листопадовий Чин" для криворізьких пластунів. Це була подія, яка дозволила не тільки глибше відчути історичний дух, але й краще зрозуміти сутність пластунського руху, його національні цінності та патріотичне виховання.

Головну мету у вивченні подій Листопадового чину виконала головна гра, що відтворювала історичні події, пов’язані з Листопадовим Чином – спробою захоплення влади в Галичині українцями у 1918 році. У грі, діти розділилися на команди, що символізували Польщу, Австро-Угорщину та Україну. Кожен піший "бій" вимагав від учасників не лише фізичної активності, але й мислення, адже протягом гри їм ставили питання з теми. Видно було, як вони захоплюються цими подіями та горять бажанням перемогти.

Після завершення гри нас чекав особливий момент - ватра. У сутінках, під звуки гітари, ми мали зібралися навколо вогнища, співати патріотичні пісні. На жаль, я не змогла залишитися на цій події і знаю про неї тільки по розповідям вихованиці, але не дивлячись на це, відчувалася справжня єдність поколінь: пластуни і виховники разом підтримували цей духовний зв’язок, створюючи неймовірну атмосферу. Я була вражена, як пластуни ставляться до традицій свого руху, до національної ідеї, яка лежить в основі їхнього виховання.

Окремо варто відзначити молодших пластунів. У них яскраво помітна організованість: вони вміють діяти злагоджено, швидко розуміють та виконують завдання. Участь у пластунських заходах вимагає неабиякої дисципліни, і юні пластуни чудово показують, що навіть у такому юному віці здатні на це. Натхнення, патріотичність, відповідальність це риси, які притаманні пластунам, які зростають у свідомих і відповідальних громадян.

Я рада, що стала частиною цієї події і зрозуміла, як важливо підтримувати такі заходи, що зміцнюють національну свідомість та любов до рідної землі.

Дякуємо Пластовій станиці Кривий Ріг за можливість долучитися до ЛЗ 2024. Фото - з сторінки Пласт Кривий Ріг

Пласт2

 

28107

31 жовтня 2024 р. відбулось засідання РГ ОП «Історія та громадянська освіта» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі стейкхолдерами й роботодавцями.  

У фокусі уваги було питання організації педагогічної практики. Присутні ознайомились із зауваженнями/рекомендаціями, наданими ГЕР та стейголдерами. Обговорили можливі варіанти вдосконалення виробничої педагогічної практики в закладах освіти.

Вчителі-практики поділилися своїми професійними та кар’єрними досягненнями, окреслили можливі ризики та перспективи для випускників даної програми.

Було відмічено позитивний досвід підтримки та взаємодії зі стейкхолдерами гаранта, науково-педагогічних працівників, що викладають на ОП; залученість здобувачів та стейкголдерів до наукових, практико-орієнтованих заходів з метою розвитку їх компетентностей та управління власними знаннями.

MyCollages

28022

24 жовтня 2024 р. була проведена зустріч гаранта і робочої групи ОП «Історія та громадянська освіта» зі здобувачами першого (бакалаврського)  та другого (магістерського) рівнів освіти, спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія) денної та заочної форм здобуття освіти.

Під час зустрічі гарант освітньої програми Вадим Яшин ознайомив присутніх  з особливостями організації освітнього процесу, з метою, змістом програми, за якою відбувається навчання на спеціальності "Історія та громадянська освіта" (2024 р.)

гарант оп маг

        На зустрічі студентам було надано детальну інформацію щодо компетентностей і програмних результатів навчання, які забезпечуються відповідними освітніми компонентами.

       Участь в обговоренні важливих питань брали Наталя Печеніна, завідувач кафедри історії, Андрій Тарасов, доцент кафедри історії, зокрема, акцентувалась увага на зміні назви ОП відповідно до Наказу МОН №260  від 04.03.2024 р. "Про затвердження Переліку предметних спеціальностей спеціальності 014 Середня освіта (за предметними спеціальностями)".

       Студенти були ознайомлені з переліком ОК - нормативних та вибіркових, з формами проведення підсумкової атестації, що планується в поточному навчальному році.

гарант оп маг11

27885

16 жовтня 2024 р. була проведена зустріч гаранта і робочої групи ОП «Історія та громадянська освіта» зі здобувачами першого (бакалаврського) рівня, спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія) денної та заочної форм здобуття освіти

гарантОП бак1

           Під час зустрічі Ірина Селищева, гарант освітньої програми, представила присутніх членів робочої групи (викладачів й здобувачів освіти), ознайомила із особливостями організації освітнього процесу, з метою, змістом програм, за якими відбувається навчання на спеціальності "Історія" студентів 2021, 2022, 2023 та 2024 років набору.

гарантОП бак2

         Також Ірина Анатоліївна надала студентам детальну інформацію щодо компетентностей і програмних результатів навчання, які забезпечуються відповідними освітніми компонентами.

       Участь в обговоренні важливих питань брали Наталя Печеніна, завідувач кафедри історії, Тетяна Мак,  доцент кафедри історії, зокрема, акцентувалась увага на зміні назви ОП відповідно до Наказу МОН №260  від 04.03.2024 р. "Про затвердження Переліку предметних спеціальностей спеціальності 014 Середня освіта (за предметними спеціальностями)". Студенти були ознайомлені з переліком ОК - нормативних та вибіркових, з формами проведення підсумкової атестації, що планується в поточному навчальному році.

        Насамкінець, гарант ОП, члени робочої групи запросили студентство активніше долучатись до роботи щодо вдосконалення ОП «Історія та громадянська освіта».

27718

         Відповідно до розпорядження Навчально-методичного відділу на факультеті географії, туризму та історії з 05 по 20 вересня 2024 р. проводилось опитування здобувачів вищої освіти спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія). Опитування проводилось в рамках моніторингу освітніх програм, яке стосується навчання на обраній освітній програмі.

          За дорученням кафедри історії результати опитування були проаналізовані й представлені доцентом кафедри Вадимом Яшиним та розглянуті на засіданні кафедри (протокол № 3 від 24 вересня  2024 р.).

опитування1

          В опитуванні взяло участь 32 студента ІІ, ІІІ та IV курсів бакалаврату. Достатньо високо студенти оцінили критерії «Навчання на ОП відповідає їх очікуванням», зокрема, 59 % дали відповідь «скоріше так», 41 %  –  «так». Рівнем отримуваних знань та умінь задоволено 97% опитаних. Серед найважливіших дисциплін ОП майже всі опитані визначили історичні, правознавчі та психологічні дисципліни.

         Переліком вибіркових дисциплін задоволено 97 % студентів, та  позитивно оцінено дієвість процедур формування індивідуальної освітньої траєкторії –  97 % опитаних. Рівнем організації та зміст практик задоволено 96 % опитаних, хоча є  рекомендації зменшити кількість звітної документації та ввести завдання на креативність, наприклад, відео-блог на тему «Один день з життя вожатого». З порядком та критеріями оцінювання з освітніх компонентів (навчальних дисциплін, практик, курсових робіт) знайомо 78%, частково – 22 %.

         Серед рекомендацій для покращення освітньої програми запропоновано: продовжувати практику міжнародної співпраці з різними університетами; більшу увагу сконцентрувати на практичних завданнях, на заохоченні творчого підходу до виконання, варіативності завдань;  приділяти увагу курсам з інклюзивної освіти.

опитування2

 

27625

3 жовтня 2024 кафедрою історії було проведено семінар для здобувачів освіти першого та четвертого курсів бакалаврату на тему "Академічна доброчесність як абсолютна умова якісної освіти".

Презентаційний тематичний виступ на семінарі було підготовлено доцентом, канд. істор. наук Вадимом Яшиним. Організаційна частина - завідувач кафедри, доцент, канд. істор. наук Наталя Печеніна.

доброчесн1

долброчес2

Здобувачам вищої освіти було роз'яснено сутність академічної доброчесності, принципи її законодавчого регулювання, практичні аспекти дотримання в рамках держави, роз'яснено основні аспекти системи забезпечення академічної доброчесності в КДПУ.

доброчесн3

доброчес4

27481

Завершено вивчення курсу «Нацистські злочини в Україні: проблеми дослідження та комеморації», який тривав з 20 лютого 2024 по 2 квітня 2024 року.

Серед спікерів курсу - дослідники Другої світової війни з України, Німеччини та Нідерландів.

Здобувачі освіти прослухали лекції від доктора Карела Беркгофа (Амстердамський університет), професора Тані Пентер (Гайдельберзький університет), доктора Вольфганга Шнайдера (Гайдельберзький університет), доктора Ясмін Зьонер (Гайдельберзький університет), професора Дмитра Титаренка (Криворізький державний педагогічний університет) та канд.істор.наук Тетяни Пастушенко (Інститут історії України НАН України). 

Результати роботи підкріплено сертифікатами

30 .05 сертифікат

30.05 сертифікати

26659
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Січень 2025
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31