Кафедра української мови
Факультет Української філології

О слово рідне! Мудре і прадавнє,

Ти виросло з могутньої землі!

Тебе жорстоко розпинали,

А ти возносилось і не корилось –  ні!

26 жовтня 2023 року на факультеті української філології відбувся захід, присвячений Дню української писемності та мови, який підготували студенти 2 курсу під духовним наставництвом і керівництвом завідувача кафедри української мови, професора Жанни Василівни Колоїз.

4

На святкове зібрання завітали студенти старших курсів, викладачі кафедри української мови, кафедри української та зарубіжної літератур, декан факультету, доцент Любов Миколаївна Семененко, а також перший проректор університету, доцент Оксана Андріївна Остроушко.

Я так люблю, я так люблю тебе,

Моя співуча українська мово!

В тобі шумить Полісся голубе,

І дужі хвилі гомонять Дніпрові.

В тобі живе Карпатська височінь,

Що манить у незвідане майбутнє,

І степова безкрая широчінь,

І Кобзарева дума незабутня!

Ти, рідна мово, чиста, як роса,

Цілюща й невичерпна, як криниця.

Святиня наша, гордість і краса,

Ти – розуму народного скарбниця!

Як легко йти з тобою по землі

І підставлять вітрам лице відкрите!

Для мене ти – як і насущий хліб,

Без тебе я не зможу в світі жити.

7

Цьогоріч, на відміну від попередніх років, усе світове українство буде відзначати День української писемності та мови за новим календарем, адже відповідно до Указу Президента України №455/2023від 28 липня 2023 року дата святкування Дня української писемності та мови була перенесена з 9 листопада на 27 жовтня.

8

10

У цей день відбувається вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця – письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, ученого, ченця Києво-Печерського монастиря, з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови.

Традиційно до цього свята в Україні, та за її межами відбувається багато заходів з популяризації української мови, серед яких і Всесвітній радіодиктант національної єдності (https://suspilne.media/598461-radiodiktant-2023-koli-i-de-sluhati/).

Нагадаємо, що Радіодиктант національної єдності розпочнеться 27 жовтня об 11:00. Суспільне Мовлення транслюватиме його:

на хвилях Українського Радіо та Радіо Культура;

наживо в ефірі телеканалу Суспільне Культура;

на YouTube-каналі Українського Радіо;

на Facebook-сторінках Суспільного.

9

11

Сподіваємося, що до його написання долучиться рекордна кількість українців, а також представників інших націй, які, проявляючи солідарність з Україною, почали вивчати мову Героїв. 

«Усвідомлення того, що мова – це могутня зброя, відбулося. Віримо, що всі, чиє життя так несподівано обірвалося в розквіті сил, пішли у вічність легкою небесною дорогою. Дуже важливо, аби не стерлася пам’ять про наших мужніх захисників! Ми зобов’язані про них пам’ятати! Задля того, аби не втрачати людської подоби, мати неперебутні життєві орієнтири, черпаючи натхнення від рідної землі, рідного слова, рідної мови!

І завжди пам’ятати: мова не просто має значення! Вона має неоціненне, основоположне, фундаментальне, історичне значення. Вона – наша сила, наш захист, наша безпека, наша ідентичність, наша любов», – звернулася до студентів й усіх присутніх на заході Жанна Василівна Колоїз.

12

Не забуваймо, що за час свого функціонування українська мова пережила не менше пів тисячі циркулярів та указів, постанов і ухвал, розпоряджень та наказів про заборону. Але вона вистояла! І сьогодні, маючи безпрецедентну підтримку за всі роки новітньої історії незалежності, пішла у свій вирішальний контрнаступ. Кожен, говорячи українською, наближає Перемогу!

Любов Миколаївна Семененко також приєдналася до слів-привітань з нагоди свята, наголосивши на тому, що мова – це ознака національної самобутності, адже «поки живе мова – житиме й народ як національність».

Моя прекрасна українська мово,

Найкраща пісня в стоголоссі трав.

Кохане слово, наше рідне слово,

Яке колись Шевченко покохав.

Ти все знесла насмішки і зневаги,

Бездушну гру ворожих лжеідей,

Та сповнена любові і відваги

З-за грат летіла птахом до людей.

Ти наш вогонь на темнім полі битви,

Невинна кров пролита в боротьбі.

Тебе вкладаєм тихо до молитви

І за спасіння дякуєм тобі.

14

Перший проректор Оксана Андріївна Остроушко подякувала викладачам і студентам за проведений захід і закликала всіх до рішучої українськомовної позиції: «Будьмо вільними! Говорімо українською! Зневажаймо й знищуймо російських ворогів! Фізично і духовно!».

Кафедра української мови щиро вітає всіх небайдужих до рідного слова зі святом!

Будьмо гідними нашої мови й гордими, що маємо такий дорогоцінний скарб!

20

Я знаю: мова мамина – свята,

В ній вічний, незнищений дух свободи,

Її плекали душі і вуста – мільярдів.

Це – жива вода народу!

23601
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Грудень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31