8 листопада людство відзначає Всесвітній День містобудування (урбанізму). Відзначається вже в більш ніж 30-ти країнах світу. В День містобудування вшановують архітекторів і будівельників, проектувальників і конструкторів. День містобудування відзначається з 1949 року за пропозицією професора університету Буенос-Айреса (Аргентина) Карлос-Марія-делла Паолера.
Урбаносфера – світ міст, від малих до мегаполісів. Урбанізм розуміється як різноплановий феномен розвитку соціуму. У містобудуванні – це цілий напрямок, який спрямований на створення нових і розвиток «старих» великих міст. З точки зору мистецтва – це художнє відтворення буття великих міст. В урбаністиці – це діяльність і технології, які спрямовані на реновацію міських просторів шляхом упровадження нових стратегій розвитку міст, інноваційних ідей і практик, що забезпечують підвищення якості життя людини в містах.
Нас, як представників галузі туризму, міста цікавлять насамперед як об’єкти: відвідування, показу різноманітних цікавих місць, різних архітектурних стилів забудови, особливого планування території міст, локації багатьох історичних подій, біографії видатних особистостей. Відвідування міст поступово перетворилося на особливий запит у туристів. Так поступово виник цілий напрям туризму – міський.
Туристична інтерпретація міста полягає у цікавості людей до того, як утворилося місто, які події були в ньому, які видатні історичні пам’ятки присутні і доступні для огляду, які видатні архітектори створювали місто, які легенди та життєві історії окутують місто, які унікальності притаманні містам, які сучасні події відбуваються в містах та багато інших питань – які.
Туризм в містах – це насамперед екскурсії. Розробляють їх гіди, які спираються на дослідження краєзнавців, збирають по крихтах різноманітну інформацію, її систематизують і потім перетворюють на маршрути.
Самі відомі туристичні центри світу – це і є переважно міста: Париж, Лондон, Нью-Йорк, Ріо-де-Жанейро, Шанхай, Токіо, Венеція, Рим, Афіни, Стамбул та ін. В Україні «золотий» туристичний трикутник також створюють міста – Київ, Одеса, Львів. Екскурсії рідним Кривим Рогом також можуть бути оцінені як приклад міського туризму.
Викладачами кафедри туризму та економіки КДПУ відвідані багато відомих міст Європи: Рим, Барселона, Брюссель, Варшава, Копенгаген, Афіни, Мілан, Париж, Дортмунд, Прага, Бухарест, Софія, Стамбул, Анталья, Будапешт, Відень, Женева, Маастрихт, Вільнюс, Гельсінки, Тбілісі, Краків, Рига, Вроцлав, Таллінн та ін., а також в Африці Марракеш, в Азії – Алмати, Ташкент, Самарканд.
Викладачі кафедри туризму та економіки КДПУ (Володимир Казаков, Ірина Остапчук, Вікторія Пацюк) починаючи з 2013 року розробили понад 50 авторських екскурсійних маршрутів Кривим Рогом. Всі екскурсії пройшли апробацію і стали наразі «класичними» для туристів. Найбільш знаковими з них є: «Проспектом Поштовим», "До витоків Кривого Рогу" та «Вулицями старого міста». Екскурсії старим центром Кривого Рогу інколи збирали до 100 осіб одночасно і приходилося працювати кільком гідам одночасно. Для студентів спеціальності 242 «Туризм і рекреація» міський простір Кривого Рогу – полігон для відпрацювання майстерності майбутніх гідів. Відомими гідами екскурсій старим Кривим Рогом наразі є Ганна Літвінчук, Вікторія Грисенко, Володимир Огур, Едуард Дворчук, Валентина Серьогіна, Олена Ледовська (Галич), Антон Килимчук, Марія Головань та ін.
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
Міста – це багатогранні явища, які завжди цікаві заїжджому люду. Тому міський туризм завжди буде залишатися у пріоритеті для туриста.