2 січня 2025 року відбулася польова експедиція до території старих інгулецьких рудників кінця ХІХ – середини ХХ століття. Учасниками стали відомі краєзнавці міста – Володимир Казаков (зав. кафедри туризму та економіки КДПУ), Едуард Дворчук (випускник факультету ГТІ КДПУ), Дмитро Антонов (наразі студент факультету ГТІ КДПУ), Анатолій Новак та Єгор Кірєєв.
Під час експедиції був досліджений стан об’єктів індустріальної спадщини, проведене уточнення їх місцеположення та стану збереженості, опитані місцеві мешканці та зібраний новий інформаційний матеріал. Таким чином досліджені:
- місця та залишки старих і закритих шахт «Магістраль», «№10 стара» та «№10 нова», «Інгулецька №1, №2, №3 та №4»;
- залишки казарм старого Євгеніївського рудника;
- залишки Інгулецької гілки Катеринінської залізниці;
- залишки будівлі електростанції Євгеніївського рудника;
- збережені у різному стані 4 житлові будинки залізничників старої залізничної станції «Інгулець», виявлені 4 старих пристанційних дерев, які висаджені ще на початку ХХ століття;
- житловий комплекс гірничого селища по вулиці Надії 1931 року будівництва у архітектурному стилі конструктивізму;
- старий рудничний парк, руїни рудничної поліклініки, лікарні, клубу, дитячого садка та їдальні;
- руїни старої школи та гуртожитку Інгулецького руднику будівництва кінця 1920-х – середини 1930-х років;
- 3 житлові будинки 1909-1910 років старого Євгеніївського рудника у стилі робітничих кварталів західноєвропейських міст;
- будинок поміщиці Махоріно та житлові будинки у різних архітектурних стилях по вул. Сім’ї Демиди;
- старий металевий міст через річку Інгулець;
- південний кар’єр ландшафтного заказника “Візирка».
Дослідження індустріальної спадщини у Кривому Розі започатковане ще у 2004 році Володимиром Казаковим триває й до сьогодні. Зібраний та про систематизований великий матеріал. Надруковано багато наукових праць. З 2024 року Володимир Казаков став членом TICCIH - Міжнародного комітету зі збереження індустріальної спадщини.
Дослідження індустріальної спадщини має не лише наукове, а й практичне значення. Знання про індустріальну спадщину Кривого Рогу лягли в основу розвитку індустріального туризму та екскурсій рідним краєм, розробки турів для іногородніх туристів та іноземців.
Наприклад, проведена експедиція 2 січня 2025 року дозволить розробити 2 нові екскурсійні маршрути до старих Інгулецьких рудників. Це дозволить поширювати напрацьований науковий матеріал у широкі верстви населення.
- Автор: Кафедра туризму та економіки
- Перегляди: 306
Останні 20 років Володимиром Казаковим (зав. кафедри туризму та економіки КДПУ, кандидат географічних наук, доцент) ведуться ретельні наукові дослідження змін клімату Кривого Рогу. Вихідними даними є результати метеорологічних спостережень на метеостанції «Кривий Ріг», які знаходяться у вільному доступі в мережі Інтернет.
Аналіз метеопоказників дозволяє виявляти закономірності їх змін за останні 20 років та порівнювати з кліматом до початку глобального потепління з кінця 1980-х років та тенденціями клімату за останні 20 років.
Наводимо повний метеодайджест по Кривому Рогу за 2024 рік. Викладемо у некласичній манері – спочатку про рекорди.
1. Аномально рекордно теплий рік за всю історію метеоспостережень. 2024 рік дійсно поставив кліматичний рекорд – середньорічна температура повітря склала рівно +13°С. Багато це, чи мало? Ілюстративним тут можуть слугувати цифри: до глобального потепління (кінець 1980-х років) середньорічна температура повітря складала +8,5°С, середньорічні температури повітря за останні 20 років вже вищі – +10,4°С. І тут: 2023 рік +11,8°С та 2024 рік – +13°С. Якщо узяти орієнтовно наше меридіональне положення, то цей рік більш нагадував клімат Констанци (Румунія), Варни та Бургасу (Болгарія), Баку (Азербайджан), Тбілісі (Грузія). За таких 2-3 градусних змінах річних температур вже зміщуються цілі великі природні зони.
2. Самий теплий липень за всю історію метеоспостережень. Середньомісячна температура повітря склала +27,2°С. Знову порівняємо це з попередніми цифрами: середня температура липня до глобального потепління була +22,1°С, за останні 20 років +23,2°С. І ось така кліматична аномалія! Подібні значення липня як у нас цього року мають Тель-Авів (Ізраїль) та у цілому субтропіки. Максимальна температура липня цього року трохи не досягла до абсолютного рекорду, але досягла значного показника – +39,2°С.
3. Саме довге кліматичне літо за всю історію метеоспостережень. Нагадаємо, що кліматичне літо – це період зі стійкими температурами повітря вище +15°С. Звичайно воно розпочинається на початку – середині травня і закінчується третьою декадою вересня. Цього року все інакше – початок з 7 квітня і закінчення 12 жовтня. І це дійсний рекорд – 189 днів літа!!!!! Пів року!!!!
4. Аномально теплі 4 місяці літа: червень, вже писали – липень, серпень і вересень. Всі ці місяці мали середньомісячні температури повітря вищими за +20°С.
5. Уперше на Криворіжжі в липні спостерігався над жаркий період (9 днів) з середньодобовою температурою повітря понад +30°С.
6. Рекордне значення сум активних температур повітря вище +10°С за всю історію метеоспостережень. Цей показник свідчить про забезпеченість найбільш сприятливим теплом для повноцінної вегетації рослин. Сума активних температур отримується додаванням усіх зареєстрованих середньодобових значень температури повітря від +10°С. До глобального потепління річна норма становила 3050°С, за останні 20 років вже вища – 3630°С. 2024 рік став феноменальним - 4306°С. На практиці це дає можливість переглядати традиційні сільськогосподарські культури і вирощувати більш широко і більш далеко на північ бахчу (кавуни, дині) та бавовник (експеримент цього на Одещині вдався вдалим). Також покращуються умови для розвитку сонячної електроенергетики.
7. Грудень місяць перестав бути зимовим!!! Якщо до глобального потепління середньомісячна температура становила морозні -2,8°С, то вже у 2023 році температура перевалила за позначку 0 і склала +0,1°С. Здавалося, що може це випадковість. Але ні – 2024 рік продовжив закріплення грудня не зимовим і це значення закріпилося та потроху поповзло ще більш угору.
Тепер про звичайні рекорди, але не менш цікаві факти:
- тривалість безморозного періоду становила 226 днів (з 24 березня й по 4 листопада); це доволі велика цифра і особливо приємна для аграріїв;
- опадів у 2024 році було мало, рік можна вважати посушливим – усього 339 мм (при нормі у 469 мм);
- середньомісячні температури повітря липня та серпня вирівнялись – обом місяцям притаманна середньомісячна температура повітря +23,2°С, що відповідає широтам Одеси, Ізмаїлу;
- дуже коротка й умовна кліматична зима – усього 17 календарних днів з 8 по 24 січня; найнижча температура повітря склала -16,0°С; лютий 2024 року був як березень з температурою +3,9°С;
- січень місяць став ледь зимовим – усього трохи морозні -0,7°С;
- стійкого снігового покриву не було;
- стійкого льодоставу на водоймах не було.
Клімат такого теплого аномального 2024 року можна пояснити зменшенням циклональної активності, зміщення полярного атмосферного фронту на північ та більшим пануванням теплих повітряних мас з тропіків і субтропіків. Взимку до нас не досягало арктичне повітря та надхолодне повітря з центру Азії.
Що далі? Чи можна дати прогноз на майбутнє? Спробуємо. Аналіз середньорічних значень температури повітря за останні 20 років виводить на наявність 4-хрічних циклів, коли 4 роки підряд це теплі місяці, а потім холодніший рік. У цілому тренд на підвищення значень середньорічної температури повітря збережеться й у 2025 році. 2024 рік був 3-м роком з поточного теплого 4-річного циклу. Тому зробимо дуже «небезпечне» і невдячне припущення, що 2025 рік також буде теплим, але на рівні ближчому до 2023 року – прохолоднішим буде літо, проте зимових морозних місяців не буде. Аргументом тут є звичайна статистика та логічні тенденції.
Дослідження мають велике практичне значення для прогнозу змін водного балансу території Криворіжжя, розвитку сільського господарства та для дачників. Наприклад в нашій місцевості можна ставити експерименти з вирощування бавовника - нової технічної культури. А згодом при стійких 4000 градусів за рік активних температур і чайного куща.
Результати наукових досліджень погоди та клімату Кривого Рогу регулярно висвітлюються на сторінках Фейсбуку та для містян у програмах місцевих ЗМІ.
Програма «10 Хвилин» на ТРК «Рудана»:
Метеодайджест по Кривому Рогу за 2024 рік у сюжеті програми новин «Цей День» ТРК «Рудана»:
- Автор: Кафедра туризму та економіки
- Перегляди: 325
26-27 листопада 2024 р. в дистанційному форматі відбулась II Міжнародна науково-практична конференція «Маркетингові та організаційні механізми повоєнного розвитку галузі гостинності та туризму України». Доценти кафедри туризму та економіки Ірина Остапчук та Ірина Романюк і здобувачка освіти 1-го курсу магістратури спеціальності 242 Туризм і рекреація – Чорна Катерина прийняли участь у пленарному та секційних засіданнях. Ірина Остапчук та Катерина Чорна з доповіддю ДОСЛІДЖЕННЯ ПОТЕНЦІАЛУ ТУРИСТИЧНО-РЕКРЕАЦІЙНИХ ЗАКЛАДІВ ПЕРЕДМІСТЯ КРИВОГО РОГУ. Ірина Романюк презентувала доповідь РОЛЬ СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖ У ФОРМУВАННІ ПОЗИТИВНОГО ІМІДЖУ ТУРИСТИЧНИХ ДЕСТИНАЦІЙ УКРАЇНИ.
Також доценти прийняли участь у колективній монографії із розділами "ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ПРИРОДИ, ІСТОРІЇ, ІНДУСТРІЇ КРИВОГО РОГУ ЯК СКЛАДОВА ЯКІСНОЇ ТУРИСТИЧНО-РЕКРЕАЦІЙНОЇ ПОСЛУГИ" - Ірина Остапчук, "ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНІ ІНСТРУМЕНТИ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНІ МЕХАНІЗМИ СТИМУЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ ТУРИЗМУ".
Конференція працювла за секціями
- СЕКЦІЯ 1. Маркетингові інструменти та стратегії повоєнного розвитку туризму та гостинності в Україні.
- СЕКЦІЯ 2. Розвиток туризму та гостинності в регіонах України.
- СЕКЦІЯ 3. Фінансово-економічні та організаційні засади розвитку сфери гостинності і туризму.
- СЕКЦІЯ 4. Діджиталізація та Startup-проєкти у сфері туризму і гостинності.
Докладніше про роботу конференції можна прочитати за посиланням https://web.kpi.kharkov.ua/tourism/confere2024/
- Автор: Кафедра туризму та економіки
- Перегляди: 352
23-25 жовтня 2024 року у місті Лодзь (Польща) відбулася чергова щорічна конференція ERIH https://www.erih.net/what-is-new/erih-annual-conferences. ERIH - Європейська асоціація маршрутів індустріальної спадщини, яка опікується збереження об'єктів індустріальної спадщини та розвитком індустріального туризму у країнах Європи. З 2021 року індивідуальним членом ERIH є зав. кафедри туризму та економіки Володимир Казаков, а з 2019 року й місто Кривий Ріг. Низка цікавих індустріальних об'єктів Кривого Рогу вже кілька років як є на карті маршрутів ERIH.
Цьогорічна конференціця цієї поважної європейської організації була присвячена антропогенним змінам клімату та індустріаль ної спадщини. Як зазначає оргкомітет: "Будучи одним із найбільших чинників кліматичної кризи, індустріалізація відіграє важку роль. З точки зору сьогодення, негативний вплив на клімат і навколишнє середовище переважує досягнення промислової революції. Це також створює нові виклики та завдання для спілкування та інтерпретації.
Якщо раніше «стійкість» була більш модним словом, то тепер це постійне завдання та основна передумова для будь-яких дій. Ставлення під сумнів усталених норм і звичних моделей поведінки та вироблення нових звичок є складним, іноді виснажливим, але незамінним процесом.
Що все це означає для об’єктів промислової спадщини? Як основні рамкові концепції можна розбити на керовані місцеві чи регіональні рішення? Чого можуть досягти сайти з часто обмеженим персоналом і ресурсами? Які існують (архітектурні) можливості чи перешкоди? Як можна залучити відвідувачів, співробітників і партнерів до процесів змін? Який внесок можуть зробити об’єкти промислової спадщини як високоякісні освітні центри для сталого розвитку? Які можливості та нові потенціали відкриваються, коли ми починаємо та впроваджуємо процеси сталого розвитку?".
Саме ці питання й обговорювались на конференції.
В якості учасника на конференції в онлайн режимі взяв участь і Володимир Казаков.
- Автор: Кафедра туризму та економіки
- Перегляди: 379
4-5 жовтня 2024 року на базі Сумського державного педагогічного університету відбулася чергова Всеукраїнська наукова конференція з географії. До складу оргкомітету увійшла й доцент кафедри туризму та економіки КДПУ - Вікторія Пацюк. Нею також зроблена доповідь за темою: "Напрями ревіталізації виробничих просторів".
Конференція відбудася у змішаному фороматі. Більшість гостей конференції працювали в режимі онлайн.
Як показує досвід роботи колег із прифронтових регіонів - війна проти України не є приводом закидати науку і практику. Навпаки - всі наукові розробки є складовими розбудови нашої держави та її зміцнення.
- Автор: Кафедра туризму та економіки
- Перегляди: 464
Новий навчальний рік доцент кафедри туризму та економіки Вікторія Пацюк та стейкхолдер магістерської освітньої програми «Туризм» керівник відділу туризму КП «Інститут розвитку міста Кривий Ріг» Ганна Літвінчук розпочали із зустрічі з нідерландськими студентами. Дана зустріч відбулась 2 вересня 2024 року в онлайн-форматі. Магістранти Амстердамського університету архітектури в цьому семестрі будуть працювати на проектом "Проектування з невизначенністю. Дослідження кейсу Кривого Рогу. Перетворення промилової зони на продуктивний ландшафт". Координує діяльність студентів провідний нідерландський архітектор та містопланувальник Фулко Трефферс.
Криворізькі експертки розповіли про специфіку Кривого Рогу як індустріального центру, його унікальні ландшафтні та індустріальні об’єкти, можливості ревіталізації виробничих просторів. Також увагу було акцентовано і на потенціалі розвитку туризму в нашому місті.
Сподіваємось наше місто зацікавило нідерландських студентів-дослідників і вони згенерують креативні проекти, які зможуть бути втілені в Кривому Розі.. Координує діяльність студентів провідний нідерландський архітектор та містопланувальник Фулко Трефферс.
- Автор: Пацюк Вікторія Сергіївна
- Перегляди: 564
10-14 червня 2024 року доцентка кафедри туризму та економіки, докторка економічних наук Ірина РОМАНЮК взяла участь у Літній
економічній школі “Європейська інтеграція та сталий розвиток: перспективи для України”, організованій Громадською організацією “Всеукраїнська асоціація економістів-міжнародників”, членкинею якої є викладачка, спільно з Донецьким національним університетом імені Василя Стуса. Подія відбулася у змішаному форматі.
Протягом тижня учасники мали змогу взяти участь у різноманітних тренінгах, спрямованих на поглиблення знань у сфері сталого розвитку та європейської інтеграції. Серед тем тренінгів були: стратегія збалансованого територіального розвитку в країнах ЄС, сталий розвиток і захист навколишнього середовища, європейські практики інклюзії, економічні інструменти політики сталого розвитку, розвиток малого та середнього підприємництва, зелені фінанси, туризм задля сталого розвитку, корпоративна соціальна відповідальність європейського бізнесу та інші актуальні питання.
Ірина РОМАНЮК активно брала участь у численних інтерактивних завданнях і дискусіях, що, в свою чергу, значно сприяло поглибленню знань та обміну досвідом серед учасників. На завершення програми відбувся захист проєктів, де учасники презентували порівняльний аналіз стратегії розвитку обраної територіальної громади з принципами територіального розвитку, прийнятими в країнах ЄС. Церемонія закриття Школи завершилася урочистим врученням сертифікатів.
Літня економічна школа стала плідною та корисною для всіх учасників, надаючи дієві практичні рекомендації, які можна застосовувати у професійній діяльності вже сьогодні.
- Автор: Кафедра туризму та економіки
- Перегляди: 720
13.06.2024 р. у малій конференцзалі готелю Аврора відбулась лекція доцентки кафедри Ірини Остапчук на тему «Відвали й кар'єри Кривого Рогу у новому урбаністичному обличчі міста» із циклу занять освітньої програми в рамках резиденції «Кривий Ріг: Культурна Спадщина».
На лекції Ірина Остапчук послідовно розкрила питання сучасності та майбутніх перспектив криворізьких кар'єрів та відвалів. Було подано кейси як уже реалізованих програм (наприклад, ландшафтний заказник Візирка, який створено у 2001 р. на території декількох кар'єрів та відвалів), так і проєктів-напрацювань викладачів кафедри спільно зі студентами КДПУ: проєкт "VIDVAL" - на Бурщицькому відвалі та проєкт "Зелена хвиля" - на Кресівському кар'єрі та відвалі тощо.
Лекція мала дискусійний і не вичерпний характер, була спрямована на показ лише декількох можливостей диверсифікації економіки нашого індустріального міста і формування розуміння, що насправді бачення Майбутнього Кривого Рогу може бути будь яким в сенсі його наповнення та візуалу, і обмежується лише проявом нашої фантазії.
Проєкт «Кривий Ріг: Культурна спадщина реалізується ГО «Інститут Розвитку Кривого Рогу», та співфінансується програмою ZMINA: Rebuilding, створеною за підтримки European Union in Ukraine в рамках спеціального конкурсу заявок на підтримку українських переселенців та українського культурного і креативного секторів, за підтримки МБФ IZOLYATSIA. Platform for Cultural Initiatives., Trans Europe Halles та Malý Berlín.
Дякуємо за запрошення "Криворізький центр сучасної культури", аудиторії - за інтерес і участь у розбудові комфортного і унікального Кривого Рогу, за фото - Дарії Коломоєць.
- Автор: Кафедра туризму та економіки
- Перегляди: 518
Проєкт «Кривий Ріг: Культурна спадщина реалізується ГО «Інститут Розвитку Кривого Рогу», та співфінансується програмою ZMINA: Rebuilding, створеною за підтримки Європейського Союзу в рамках спеціального конкурсу заявок на підтримку українських переселенців та українського культурного і креативного секторів, за підтримки МБФ «ІЗОЛЯЦІЯ», Trans Europe Halles та Malý Berlín.
До реалізації освітньої програми заходу долучені викладачі Криворізького державного педагогічного університету (кафедра туризму та економіки) та випускники факультету географії, туризму та історії.
12 червня 2024 в конференц-залі готелю «Аврора» чергову лекцію провів зав. кафедри туризму та економіки КДПУ – Володимир Казаков.
Мова йшла про питання форм і напрямів ревіталізації індустріальних об'єктів Кривого Рогу та їх адаптації до міського простору на прикладі законсервованих шахт, промислових споруд заводів і фабрик, промислових пустищ, зон відчуження (провальних зон шахт) міста. Розглянуті можливості проєктів регенерації виробничих просторів Кривого Рогу у повоєнний час.
Детальніше про захід тут:
інформація: https://www.facebook.com/events/356572640411464/
фото: https://www.facebook.com/share/p/LUne49CR2Lz2ofJc/
Ми разом з усією громадою міста Кривого Рогу прагнемо зробити міста кращим, а як науковці, заради цього закладаємо ґрунтовний науковий і методичний фундамент.
- Автор: Кафедра туризму та економіки
- Перегляди: 500
Проєкт «Кривий Ріг: Культурна спадщина реалізується ГО «Інститут Розвитку Кривого Рогу», та співфінансується програмою ZMINA: Rebuilding, створеною за підтримки Європейського Союзу в рамках спеціального конкурсу заявок на підтримку українських переселенців та українського культурного і креативного секторів, за підтримки МБФ «ІЗОЛЯЦІЯ», Trans Europe Halles та Malý Berlín.
До реалізації освітньої програми заходу долучені викладачі Криворізького державного педагогічного університету (кафедра туризму та економіки) та випускники факультету географії, туризму та історії. 10 червня 2024 в конференц-залі готелю «Аврора» першу лекцію провела доцентка кафедри туризму та економіки КДПУ, докторантка Київського національного університету та експертка з індустріального туризму – Вікторія Пацюк.
Тема лекції була: «Регенерація виробничих просторів міст: європейський досвід для України». Тривала 2 повні години. У лекції були розкриті питання сутність поняття індустріальної спадщини та аналіз напрямів її регенерації враховуючи провідний європейський досвід регенерації індустріальної спадщини, що накочений як капіталістичними країнами, так і країнами колишнього соціалістичного табору. А також тенденції регенерації виробничої спадщини в Україні, найбільш вдалі кейси як еталони для Кривого Рогу. Перспективи регенерації індустріальної спадщини як в Україні, так і в Кривому Розі.
Детальніше про захід тут:
інформація: https://www.facebook.com/events/394372022917540/
фото: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=61552667050408&set=a.122158468826088901
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0ygVG1L9KiDE3Cb3dhC6V6QZg9mubXyabvo9c42LSwDSfxB5YnxBhRdos8C6gpkt8l&id=61552667050408
Трансляцію забезпечуються дві криворізькі телерадіокомпанії: "Рудана" та "1 Міський".
Ми разом з усією громадою міста Кривого Рогу прагнемо зробити міста кращим, а як науковці, заради цього закладаємо ґрунтовний науковий і методичний фундамент.
- Автор: Кафедра туризму та економіки
- Перегляди: 496