Факультет української філології
Українська мова і література

Рівень вищої освіти: перший (бакалаврський) рівень

Ступінь вищої освіти: бакалавр

Галузь знань: 23 Соціальна робота

Спеціальність: 231 Соціальна робота

Форма навчання: денна/заочна

Форма атестації: екзамен

Питання для підготовки до екзамену
з навчальної дисципліни «СОЦІАЛЬНИЙ СУПРОВІД СІМ’Ї»

1. Сутність поняття «соціальний супровід». Мета, завдання, принципи та форми соціального супроводу.
2. Нормативно-законодавчі акти, що визначають механізм соціального супроводу різних категорій клієнтів і сімей.
3. Особи та сім’ї, які є об’єктом соціального супроводу.
4. Соціальний супровід сімей, які виховують дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування.
5. Суб’єкти соціального супроводу.
6. Завдання та функції соціального працівника у процесі соціального супроводу.
7. Модель соціальної роботи «ведення випадку», модель зміни поведінки, стадії зміни стилю життя клієнта.
8. Етапи технологічного алгоритму соціальної роботи з клієнтом.
9. Методи соціальної діагностики сім’ї та дітей.
10. Вимоги до вибору методів соціальної діагностики.
11. Вивчення проблеми у формі співбесіди.
12. Етапи соціального супроводу: підготовчий етап, етап здійснення соціального супроводу, завершення соціального супроводу. Завдання кожного із етапів.
13. Алгоритм планування соціального супроводу. Оцінка пріоритетності завдань та дій / заходів. форми та методи соціальної підтримки
14. Поняття про сирітство й соціальне сирітство як суспільні явища, причини їх виникнення.
15. Традиційна система закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
16. Соціально-економічні чинники реформування системи опіки в Україні.
17. Пріоритетні форми влаштування дітей-сиріт: опіка та піклування, усиновлення.
18. Робота центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування.
19. Нормативно-правові основи функціонування прийомної сім’ї / ДБСТ.
20. Підготовчий етап до створення прийомної сім’ї / ДБСТ: інформаційна кампанія, формування громадської думки, рекрутування кандидатів у прийомні батьки / батьки-вихователі.
21. Збір та перевірка інформації про сім’ю, яка бажає взяти на виховання дитину.
22. Вимоги до кандидатів у прийомні батьки / батьки-вихователі.
23. Соціальний статус прийомних батьків / батьків-вихователів.
24. Діти, які можуть бути влаштовані до прийомної сім'ї / ДБСТ.
25. Збереження за вихованцями статусу дитини-сироти й дитини, позбавленої батьківського піклування, їхні соціальні гарантії.
26. Інформація, яка є необхідною для батьків під час прийняття рішення про влаштування дитини в сім’ю.
27. Підготовка дитини до влаштування в сім’ю.
28. Механізм налагодження психологічного контакту і взаєморозуміння з дитиною. Перше знайомство.
29. Сутність соціального супроводу прийомної сім’ї / ДБСТ.
30. Організація соціального супроводу прийомних дітей / дітей-вихованців.
31. Підтримка довготривалих зв’язків у житті дитини. Робота з біологічними батьками дитини.
32. Особливості розвитку та формування прив’язаностей прийомних дітей / дітей-вихованців.
33. Допомога дитині в подоланні переживання втрат.
34. Усвідомлення дитиною «Я-образу», вироблення навичок самовизначення та самореалізації.
35. Моніторинг сімейних форм влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
36. Підготовка дитини до виходу із сім’ї. Причини виходу.
37. Умови забезпечення психологічного комфорту дитини під час виходу із сім’ї.
38. Продовження стосунків із прийомними батьками та батьками-вихователями.
39. Визначення основних понять: «функціонально-неспроможна сім’я», «сім’я в кризовій ситуації (кризова сім’я)», «неблагополучна сім’я», «сім’я соціального ризику», «сім’я з дитиною / дітьми, яка опинилася у складних життєвих обставинах» та ін.
40. Напрями соціальної роботи з сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах. відповідно до рівня соціальної адаптації сім’ї.
41. Проблеми та потреби сімей, які потребують соціальної допомоги.
42. Види та форми соціальних послуг, які надаються сім’ям, що опинилися у складних життєвих обставинах.
43. Причини, що провокують неблагополуччя сімей та напрями соціальної роботи з ними.
44. Договір про здійснення соціального супроводу. Пункти договору.