Кафедра української мови
Факультет Української філології

«Межі мови моєї нації означають межі мого світогляду»

Вільгельм фон Гумбольдт

11 лютого 2021 року в сесійній залі виконкому Металургійної райради відбулося засідання координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання дітей і молоді, куди запрошена була доцент кафедри української мови к. філол. н., доц. Н. М. Шарманова.
Серед присутніх на заході були голова Металургійної районної у місті ради Г. А. Шаповалов, завідувач відділу у справах сім’ї та молоді О. Малахова, депутат міської ради, голова постійної депутатської комісії з питань ветеранів, сімей загиблих і безвісти зниклих, керівник Координаційного центру допомоги учасникам АТО та членам їх сімей В. А. Самойленко, голова Металургійної районної організації ветеранів Є. Філоненко, голова Української спілки ветеранів війни в Афганістані у Металургійному районі М. О. Кобзар, адміністрація закладів середньої і позашкільної освіти, представники закладів вищої освіти, профтехосвіти, Криворізького військкомату, члени районної координаційної ради, інших установ і організацій, які опікуються питаннями національно-патріотичного виховання учнівської і студентської молоді.

Наскрізною ідеєю звучала теза про визначальне місце рідної мови в національно-патріотичному вихованні. Тому логічно в цьому контексті стало виголошення першою доповіді про значення мови в системі національної освіти й українського державотворення загалом, про механізми впровадження Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» в умовах сьогодення.11.02 6

Спираючись на законодавчу базу державної мовної політики і мовної розбудови в Україні, доцент кафедри української мови Н. М. Шарманова зазначила, що, незважаючи на задекларованість державного статусу української мови, реальний стан щоденного вжитку мовного ресурсу в побуті, у родинному спілкуванні, у формальній і неформальній професійній комунікації, у ЗМІ та низка інших чинників наразі викликають занепокоєння функційними обмеженнями саме української мови і, мабуть, давно вже потребують актуалізації основних засад мовної політики. Аналіз мовної ситуації в державі на підставі постійних соціологічних досліджень свідчить про наявність окремих політичних спекуляцій щодо її використання, а це відповідно створює суспільну напругу в державі, суперечить інтересам національної безпеки України. Такий стан є неприпустимим в аспекті європейського і світового державотворення, коли питання мовної політики осмислюються з позиції суверенітету країни.
Задля усунення такої небезпеки якраз і запропоновано в Законі України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25.04.2019 року розширити сферу застосування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України, стимулювати захист національного мовно-культурного й мовно-інформаційного простору. Із цим пов’язане покрокове впровадження і безумовне виконання конституційної норми, і зокрема п. 30 щодо використання української у сфері обслуговування. Відтак нововведення набули чинності від 16.01.2021 року й торкаються кожного громадянина, який користується будь-якими послугами в різних суспільних царинах.

11.02 5

Досить показовим у світлі всіх викладених положень є системне й неперервне формування української мовної особистості, яке може бути забезпечено спільними зусиллями всіх суспільних інституцій – родини, освітніх закладів, органів державної влади і місцевого самоврядування, ЗМІ тощо.
«Стратегія мовної освіти визначена одним із пріоритетів розвитку сучасної вітчизняної освіти, – висновкувала доповідачка. – Зважаючи на суспільні виклики й запити соціуму, компетентнісну парадигму в системі освіти, вважаємо, що вища освіта орієнтована на плекання майбутньої національної еліти, яка здатна забезпечити успішний розвиток держави. І саме українська мова як генетичний код нації, як репрезентант української ментальності відіграє провідну роль у формуванні духовно багатої, свідомої особистості, яка спроможна вільно володіти всіма засобами української мови у процесі щоденної фахової комунікації в усіх сферах суспільного життя».

При обговоренні доповіді присутніх зацікавила інформація про проведення різноформатних заходів, які ініціює кафедра української мови і які традиційно проходять на факультеті української філології задля підвищення престижу української мови. Учасники зібрання зацікавилися також моніторингом мовного питання в Криворізькому педагогічному, специфікою впровадження в освітньому процесі засад мовної політики та їх засвоєння здобувачами вищої освіти. Окрім того, очільники місцевої влади торкнулися аспектів подальшої співпраці з нашим університетом.

На заході виголошено низку доповідей в аспекті заявленої тематики, розкрито питання щодо розвою національно-патріотичного виховання в закладах освіти різних типів.

11.02 1

Щиро сподіваємося, що порушена мовна проблематика і надалі визначатиме стратегічні пріоритети й орієнтири в подоланні деформацій національного мовно-культурного простору та сприятиме успішній мовній розбудові, підвищенню престижу української мови, вихованню в української молоді мовної свідомості та національної гідності.

14214
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Травень 2025
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31