Кафедра хімії і безпеки життєдіяльності
Природничий факультет
Формування кафедри хімії як окремого підрозділу Криворізького педагогічного університету розпочалось практично від моменту заснування ВНЗ. Спочатку кафедра виникла як підрозділ покликаний забезпечити швидку підготовку вчителів хімії та біології. Тоді на кафедрі спільно працювали і викладачі хімії і викладачі біології. Точні дати і події того часу, на жаль, зникли під час бойових дій у місті в роки Другої світової війни 1939–1945 рр.
У повоєнні часи кафедра хімії стала окремим підрозділом. Заняття у Криворізькому педагогічному інституті відновились у жовтні 1944 року. У ці часи завідування кафедрою хімії та посаду директора інституту суміщав Терентій Федорович Горб (з 1944 по 1951 рр.).
У подальшому кафедру хімії очолювали досвідчені фахівці:
  • Бонь Митрофан Дем’янович, к.х.н., доцент (з 1951 по 1961 одночасно з посадою директора Криворізького педагогічного інституту);
  • Блідінь Василь Петрович, к.х.н., доцент (1961–1963);
  • Петренко Дмитро Сергійович, к.т.н., доцент (1963–1964);
  • Варфоломєєва Євдокія Кузьмівна, к.х.н., доцент (1965-1969);
  • Лисенко Фотій Устимович, к.х.н., доцент (1969-1974);
  • Шевцов Володимир Якович, к.пед.н., доцент (1974-1977);
  • Крижанівський Анатолій Володимирович, к.х.н., доцент (1977-1984);
  • Єлізаров Георгій Іванович, к.х.н., доцент (1985-2000);
  • Томіліна Людмила Іванівна, к.пед.н., доцент (2000-2011).
  • Лапшин Олександр Єгорович, д.т.н., професор (2012-2014).
  • Старова Тетяна Валеріївна, к.х.н., доцент (2015-2016).
  • Деркач Тетяна Михайлівна, д.п.н., професор (2016-2017).
  • Старова Тетяна Валеріївна, к.х.н., доцент (2017-).
Керівники кафедри вдало проводили власні наукові дослідження та керували колективною науково-дослідною роботою.
З початку нового століття ряди кафедри поповнювалися новими кадрами, які привнесли своє бачення розвитку науки на кафедрі і продовжують її традиції. За останні два десятиліття на кафедрі відбулося чотири захисти кандидатських дисертацій: Столяренко В. Г. (2006), Старова Т. В. (2008), Селіванова Т. В. (2013), Нечипуренко П. П. (2017) та практично повністю змінився викладацький склад.
Відбувались і зміни у назві кафедри. У 2011 році у зв'язку із утворенням Криворізького національного університету, до складу якого увійшов і Криворізький державний педагогічний університет, кафедра отримала назву "кафедра хімії та методики її навчання". Ця назва збереглась і після відновлення Криворізького державного педагогічного університету шляхом відокремлення від Криворізького національного університету у 2016 році.
У 2024 році внаслідок реорганізації кафедр природничого факультету на базі кафедри хімії та методики її навчання утворено кафедру хімії та безпеки життєдіяльності.
Не зважаючи на зміни назв, викладачі кафедри різних поколінь з часів свого заснування і до тепер є важливим осередком хімічних знань Криворіжжя, що надає змогу підтримувати дієві зв’язки з Криворізьким науково-дослідним інститутом промислової медицини з питань вивчення хімічних аспектів стану і охорони довкілля; з Криворізьким національним технічним університетом, з НДІ «Механобрчермет» з проблем дослідження очищення шахтних вод тощо; з лабораторією методики викладання хімії і біології НАПН України, Національним педагогічним університетом ім. Драгоманова та з провідними навчальними закладами Криворіжжя – Центрально-міським, Криворізьким природничо-науковим, Обласним педагогічним ліцеями та гімназією № 95 в творчій співпраці розв’язувалися та вивчалися актуальні проблеми методики викладання хімії.
За роки праці велися дослідження за колективною науково-дослідною роботою на різні теми хімічного та методичного напрямку:
  • «Дослідження температурної залежності розчинності електролітів та фізико-хімічних властивостей насичених розчинів електролітів» (керівник Крижанівський А. В.);
  • «Удосконалення формування професійних якостей вчителя хімії і біології» (керівник Єлізаров Г. І.);
  • «Методична система роботи з профорієнтації учнів на металургійні та гірничі професії» (керівник Єлізаров Г. І.);
  • «Хімічні аспекти екологічних проблем промислових центрів та екологічна освіта на прикладі Кривбасу» (керівник Томіліна Л. І);
  • «Хіміко-екологічний моніторинг небезпечних відходів на Криворіжжі та шляхи їх утилізації» (керівник Старова Т. В).
У науковій роботі активно брали і продовжують брати участь студенти-хіміки. Результати наукових досліджень відображені в наукових журналах, доповідях на конференціях різного рівня, в конкурсних роботах республіканського рівня, дипломних та курсових роботах. Сьогодні викладачі кафедри надають консультації та керують науково-пошуковою роботою школярів, що приймають участь у міських, обласних конкурсах та турнірах з хімії, у роботі Малої Академії Наук України, допомагають у підготовці учнів до олімпіад з хімії обласного рівня тощо.
Останнім часом кафедра приділяє велику увагу популяризації хімії та науки в цілому, подоланню хемофобії серед широких верств населення. На кафедрі хімії та методики її навчання у 2012 році відновлено роботу «Школи Юного Хіміка», яка функціонує як навчально-консультаційна лабораторія з розвитку інтересу дітей до хімії. На її базі працює суботня школа для найбільш мотивованих школярів з актуальних питань шкільного курсу хімії, проводяться тематичні екскурсії для шкільних учнівських колективів, проводяться різноманітні науково-популяризаційні заходи:
Селіванова Т. В., Нечипуренко П. П., Альохіна Т. М., Старова Т. В. та Столяренко В. Г. разом зі студентами-хіміками приймали участь у польсько-українському проекті Scientific fun (Наукові пікніки) 2014-2016 рр., та протягом останнього десятиліття є постійними учасниками різноманітних заходів з популяризації науки у м. Кривий Ріг: "Industrial Fest", "Місто професій" тощо.
Томіліна Л. І. готувала науково-популярні тексти для циклу радіопередач «Обрії науки» (2012-2013 н.р.) на Криворізькому радіо.
Колектив кафедри постійно вдосконалює навчально-методичну, виховну та громадську діяльність, поліпшує матеріальну базу. Студенти мають змогу практикуватись у роботі з хімічним посудом та обладнанням як під час лабораторних та практичних занять, так і під час виїзної практики з аналітичної хімії, спостерігати за процесом роботи окремих підрозділів промислових підприємств під час технологічної практики та спробувати свої сили у ролі вчителів та вихователів під час педагогічних виробничих практик. Тому випускники спеціальності «Середня освіта (Хімія)» мають всебічну підготовку і первинні навички роботи в сучасних навчальних закладах різних типів, хімічних лабораторіях, науково-дослідних установах тощо, і мають широкий спектр можливостей для працевлаштування.
589
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Листопад 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30