21 травня 2025 року на кафедрі англійської філології відбулася гостьова лекція “Національний геній у дзеркалі пам’яті: комеморація Ведикого Барда у Стретфорді-на-Ейвоні”, яку прочитала Наталія Торкут – доктор філологічних наук, професор, провідний науковий співробітник Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, академік АН ВШ, почесний старший науковий співробітник Шекспірівського інституту Бірмінгемського університету.
Лекторка розповідала про комеморацію великого англійського драматурга Вільяма Шекспіра через географічні об’єкти, пов’язані з його життям. Фокусом її уваги постали будинок його батька Джона Шекспіра, котедж Енн Гетвей, Нью-Плейс, граматична школа, де навчався майбутній драматург, та Церква Святої Трійці, де Шекспіра було хрещено і поховано. Спікерка пояснила, що ці місця, хоч і не завжди збереглися в автентичному вигляді, тепер виступають важливими чинниками культурної пам’яті про Великого Барда.
Слухачі схвально відгукнулися про цей захід. Поліна Коваль, АЗЛ-24: “Особливе враження на мене справила розповідь про щорічні святкування, які відбуваються у Стретфорді-на-Ейвоні. Це – приклад ритуального вшанування, що поєднує лекції, виставки, богослужіння і покладання квітів до могили Шекспіра. Завдяки таким подіям постать митця залишається у пам’яті не лише для дослідників літератури, а й широкої аудиторії. Мені сподобалося, що професорка Наталія Торкут поєднала у своїй розповіді особисті враження, історичні факти й сучасні підходи до комеморації. Такий формат дав змогу побачити, як минуле впливає на сьогодення і як пам’ять про видатну людину може формувати нашу культурну ідентичність. Високий професійний рівень представлення матеріалу, змістовне занурення в тему, багатий ілюстративний матеріал дозволили слухачам подивитися на постать Шекспіра як на живий культурний феномен, що продовжує формувати сучасну гуманітарну думку”.
Діана Дашко, АЗЛ-24: “Відома українська шекспірознавиця Наталія Торкут занурила слухачів у дивовижний світ Вільяма Шекспіра, перенесла їх у пам’ятні місця, які безпосередньо пов'язані з великим актором та драматургом. Спікерка неодноразово наголошувала, що Шекспір – це не тільки геніальний автор сонетів та п’єс, а й оригінальна постать,чия біографія й досі вражає як читачів, так і дослідників. І саме меморіальні локуси та артефакти як невід'ємні частини історії життя та творчості Шекспіра, різнопланові вшанування драматурга у Стретфорді, Шекспірівський парад на сьогодні є тими показниками, які формують національну пам’ять про англійського генія”.
Доцент кафедри англійської філології Л.Д. Федоряка залишила свій відгук: “Ця лекція знаменна і для нашої кафедри, і для мене особисто. Прикметно, що віртуальна подорож дорогами англійської літератури, що тривала упродовж 2024-2025 навчального року, завершилась розмовою з головою Українського шекспірівського центру Наталією Торкут про урочисті заходи, присвячені творчій персоналії найвизначнішого літератора всіх часів. Кафедрі англійської філології випала велика честь бути базовою установою проведення чергової лекції проєкту Дні Шекспіра в Україні-2025, – цей факт свідчить про те, що наша викладацько-студентська спільнота є відповідною інтелектуальною платформою для представлення актуальних досліджень у царині світового шекспірознавства.
Для мене зустрічі з цією спікеркою завжди особливі. Все, що я знаю у межах наукової спеціальності, – я знаю від свого керівника Наталії Миколаївни Торкут. Пишаюся тим, що, як і багато наших цьогорічних лекторів – Олена Лілова, Дар’я Москвітіна, Дарія Лазаренко, Кирил Тарасенко, – я теж є вихованкою її наукової школи. Для мене вона є і залишиться взірцем наукової добросовісності, дослідницької глибини, прикладом ефективної реалізації формули “зарубіжна література на основі іноземної мови”. Лекція професора Н. Торкут була спрямована на формування у здобувачів освіти спеціальності Мова і зарубіжна література (англійська) сучасного іміджу вчителя зарубіжної літератури, який має володіти іноземною мовою, вміти проводити різнобічну літературознавчу аналітику, знати ефективні методи і прийоми викладання літератури у різних навчально-наукових середовищах. Маю надію, що студенти нашої кафедри скористаються не лише матеріалом лекції Наталії Миколаївни про шекспірівські комеморації, але й іншими розвідками літературознавиці під час вивчення курсу “Література Англії”, при написанні курсових і магістерських робіт на теми Ренесансу, а також унаслідують її відповідальне ставлення до структурування літературознавчого дискурсу і методику публічної репрезентації академічних здобутків”.
Щиро дякуємо Наталії Миколаївні за інформативну лекцію, бажаємо їй натхнення на нові наукові злети і сподіваємось на подальшу співпрацю!