Кафедра української мови
Факультет Української філології

 2222ШЛЯХОМАКТИВНОЇРЕАДІЗАЦІЇ min

Посилання на сторінку кафедри у facebook 

Посилання на сторінку кафедри Instagram   

 

12544

Кафедра декоративно-прикладного мистецтва та дизайну була створена в 1987 році на базі індустріально-педагогічного факультету та мала назву «Кафедра графіки та прикладного мистецтва». Очолював кафедру кандидат мистецтвознавства, доцент В.В. Іванченко.

літопис 1 1

До її складу на той час входили: Л.Ф. Ейвас, А.М. Красовський, А.В. Крицький,  М.П. Розумний, І.К. Сагуйченко, В.Г.Щербина.

ЛIТОПИС 2аб

 

Із 1 вересня 1988 року кафедра графіки та прикладного мистецтва, яку очолив кандидат технічних наук, доцент І.К. Сагуйченко, стала частиною новоствореного художньо-графічного факультету. Водночас, першим деканом художно-графічного факультету було обрано доцента кафедри графіки та прикладного мистецтва, кандидата мистецтвознавства В.В. Іванченка. Велику роль у становлення кафедри графіки та прикладного мистецтва внесли В.Касаткін, О.Повх, О. Швидкой.

 

ЛIТОПИС 3

З відкриттям кафедри графіки та прикладного мистецтва художньо-графічний факультет мав змогу значно повніше представляти різні види мистецтв та їх напрямки у навчальному процесі. Розширився й діапазон дипломних робіт студентів, що збагатили їх тематику в галузі декоративно-ужиткового мистецтва, креслення, методики викладання художньої праці, художнього оформлення школи. На разі кількість дипломників збільшилась до 75 випускників у рік, із них близько 25 осіб – заочного відділення, де здебільшого навчалися студенти з початковою професійною підготовкою та досвідом роботи за спеціальністю.

У 1993 році кафедру графіки та прикладного мистецтва очолив кандидат технічних наук, доцент кафедри В.І. Смірнов, а деканат – кандидат мистецтвознавства І.М. Удріс.

ЛIТОПИС 4У цей же період спільними зусиллями всього колективу викладачів і студентів художньо-графічного факультету було успішно пройдено акредитацію, за підсумками якої отримано IV рівень підготовки фахівців, що було засвідчено авторитетною комісією Міністерства освіти України.

У зв’язку з підвищенням кваліфікаційного рівня факультету продовжилася активна праця з науково-творчої роботи кафедри. На той час кафедра працювала над колективною держбюджетною темою: «Підвищення якості підготовки майбутнього вчителя образотворчого мистецтва та креслення».

Із 1997 року кафедра розпочала  підготовку магістрів, де кращі випускники мали можливість  продовжити навчання, удосконалюючи науково-дослідницький напрям підготовки в галузі теорії декоративно-прикладного мистецтва.

У цей же час кафедрою активно проводяться вкрай важливі для майбутнього художника-педагога музейні практики у найпотужніших культурних центрах колишнього СРСР та України (Київ, Дніпропетровськ, Львів, Одеса тощо). Під час таких практик студенти мали змогу ознайомитися з найяскравішими шедеврами світового мистецтва.

У 2000 році на художньо-графічному факультеті відкрито спеціалізацію «Дизайн реклами», значну більшість дисциплін якої забезпечувала на той час вже кафедра графіки та декоративно-прикладного мистецтва. Це надало нового імпульсу в розвитку як кафедри, так і всього факультету в цілому. Значно оновлюється матеріально-технічна база, кафедра отримує в своє розпорядження нові комп’ютери, плоттер та інше обладнання. Це надало можливість забезпечувати навчальний процес в руслі новітніх технологій, йти в ногу з часом і збагатити навчально-творчу роботу випускними дипломами з комп’ютерної графіки.

У 2004 році кафедру очолює кандидат педагогічних наук, доцент В.Г. Щербина, а деканат – кандидат педагогічних наук, доцент В.В.Томашевський.

літопис 5

У різні роки на кафедрі також працювали ст. викладач В.В. Шкода (з 1987 по 2004 рр.), кандидат технічних наук, ст. викладач А.В. Мастіпанова (з 1987 по 2016 рр.), кандидат технічних наук, доцент А.С. Амельченко (з 1989 по 1993 рр.), В.Г. Давиденко (з 1990 по 1995 рр.), ст. викладач Т.П. Стефанюк (з 1990 по 2011 рр.), член Національної спілки художників України В.Є. Горяєв (з 1991 по 1993 рр.), ст. викладач О.В. Красовська (з 1993 по 2002 рр.), Н.С. Удріс (з 1998 по 2003 рр.), С.П. Пономар (з 2005 по 2009 рр.), С.Цимбал (2006), нагороджений знаком «Відмінник освіти України» ст. викладач А.М. Красовський (з 1987 по 2016 рр.), член Національної спілки архітекторів України О.В. Дорогой (з 2009 по 2016 рр.).

ЛIТОПИС 6

У зв’язку зі змінами освітніх тенденцій та кон’юнктури ринку випускників художньо-графічних та мистецьких факультетів країни, впровадженням передових технологій дизайн-освіти у 2006 році кафедру графіки та декоративно-прикладного мистецтва було перейменовано в кафедру декоративно-прикладного мистецтва та дизайну. Цю назву кафедра носить і донині, що відповідає духу часу та реальним результатам підготовки фахівців.

Відкриття та навчання студентів за спеціалізацією «Дизайн реклами» стало об’єктивним підґрунтям для ліцензування у 2007 році не педагогічної спеціальності «Дизайн»  за спеціалізаціями «Графічний дизайн», «Дизайн одягу та аксесуарів», «Ландшафтний дизайн». У результаті навчання студенти мали змогу отримати якісні знання з формоутворення, проектування, макетування та моделювання різних форм, кольорознавства тощо. Це значно розширило тематику випускних кваліфікаційних робіт бакалаврів з дизайну, вивело не тільки кафедру, а також факультет на новий рівень їх сприйняття  не тільки в межах університету, але й міста. В цей період створюються композиції з оформлення вестибюлю головного корпусу КДПУ, географічного та історичного факультетів, оформлення сцени КДПУ до різних святкових заходів (Дня працівника освіти, Міс КДПУ та ін.).

У 2011 році спільними зусиллями всього колективу викладачів успішно пройдено первинну акредитацію бакалаврів за спеціальністю «Дизайн».

У 2014 році відкрито навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем «спеціаліст» за спеціальністю «Дизайн». У 2015 році цей освітній рівень акредитовано. В цей час кафедра розширила спектр підготовки студентів – зважаючи на попит сьогодення відкрито спеціалізацію «Дизайн інтер’єру».

У 2017 - 2021 рр. кафедру декоративно-прикладного мистецтва та дизайну очолював В.В. Томашевський (01.08.1968 – 06. 04.2021 рр.),  доктор педагогічних наук (2020 р.), доцент (2006 р.), декан художньо-графічного факультету (2004 – 2005 рр.), декан факультету мистецтв (2005 – 2010 рр.), з, ідеолог відкриття в Університеті спеціальності «Дизайн» (2007 р.), автор близько 100 публікацій та 4 персональних виставок, випускник КДПУ (1985 – 1992 рр.), член Спілки художників України (2018 р.).

літопис 7

 

Провідними фахівцями кафедри видано монографії та навчально-методичні посібники з теорії та методики навчання декоративно-прикладного мистецтва та дизайну: Щербина В.Г. "Практична композиція" (навчально-методичний посібник, 2012 р.); Марченко А.А. "Система роботи з формування художньо-професійних умінь майбутніх учителів образотворчого мистецтва засобами комп’ютерних технологій" (навчально-методичний посібник, 2014 р.); Ейвас Л.Ф. "З досвіду підготовки вчителя декоративно-прикладного мистецтва в Україні" (монографія, 2016 р.); Томашевський В.В. "Теоретичні і методичні засади формування естетичної культури майбутніх дизайнерів у ВНЗ" (монографія, 2017 р.).    

 Згідно Указу Президента України «Про Програму роботи з обдарованою молоддю» викладачами кафедри регулярно проводяться студентські предметні олімпіади  з декоративно-прикладного мистецтва та дизайну, переможці яких є призерами II туру Всеукраїнських студентських олімпіад: Т. Дворко, Я. Семячко –номінація з декоративно-прикладного мистецтва, 2008 р.; А. Цвєткова – І місце з графічного дизайну, 2008 р.; Я. Семячко – ІІ місце,  Ю. Ладоха – ІІІ місце з декоративно-прикладного мистецтва, 2009 р.; Л. Замотайло – І місце з графічного дизайну, 2010 р.

 ЛIТОПИС 8

У березні 2017 року вперше на базі кафедри ДПМ та дизайну викладацьким складом кафедри було організовано і проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Актуальні проблеми формування естетичної культури майбутніх дизайнерів», співорганізаторами якої виступили Міністерство освіти і науки України, Національна академія педагогічних наук України, Український науково-дослідний інститут естетичної освіти, Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв, Всеукраїнська асоціація дизайн-освіти та Спілка дизайнерів України. Конференція зібрала близько 150 науковців з 9 областей України, що засвідчило про актуальність висунутої кафедрою проблематики та жвавий інтерес, що викликають питання дизайн-освіти в освітньому просторі нашої держави.

 конференція березень 2017

фото кафедри 2017

 З 2021 року і донині  кафедру очолює Ємельова Анна Петрівна, кандидат педагогічних наук, доцент, член Спілки дизайнерів України. 

Кафедрою декоративно-прикладного мистецтва та дизайну у 2022 році успішно акредитовано освітні програми "Графічний дизайн", "Дизайн одягу", "Дизайн середовища". Означені ОП орієнтується на задоволення професійних потреб студентів, принципи академічних свобод, надають можливість формувати індивідуальну освітню траєкторію, залучають  до освітнього процесу роботодавців та професіоналів-практиків, враховують практику вітчизняних та зарубіжних ЗВО; забезпечують задоволення потреб здобувачів вищої освіти та роботодавців; залучають здобувачів вищої освіти до реалізації свого творчого потенціалу у міжнародних конкурсних проєктах, а також відповідає стратегії розвитку КДПУ.

Діяльність кафедри спрямована на формування мистецької свідомості, розвиток творчих навичок і популяризацію сучасного мистецтва серед студентів, учнів та громадськості. Так, реалізовано низку проєктів, конференцій та конкурсів, які мали значний вплив на культурний розвиток міста та регіону.


Одним із ключових аспектів впливу кафедри є наукова діяльність. В межах науково-дослідної теми «Актуальні проблеми підготовки фахівців з декоративно-прикладного мистецтва та дизайну» (2018-2022 рр.) та «Новації та перспективи підготовки фахівців з декоративно-прикладного мистецтва та дизайну» (2023-2027 рр.), кафедра здійснює дослідження, що сприяють вдосконаленню професійної підготовки дизайнерів і митців. Організація науково-практичних конференцій, таких як «Актуальні проблеми формування естетичної культури майбутніх дизайнерів» (2020) та «Актуальні проблеми формування естетичної культури учнівської та студентської молоді» (2023), дала змогу обговорювати сучасні виклики мистецької освіти та сприяла розбудові професійних мереж. Ціла низка порушених на конференціях питань засвідчила, що естетична культура як соціальне явище знаходиться в тісному зв’язку з різними формами суспільної свідомості: мораллю, правом, наукою, мистецтвом, релігією, політикою. Під ïx впливом відбувається накопичення соціальних почуттів, знань, уявлень про навколишню дійсність, збагачується досвід естетичного сприймання та осмислення предметів та явищ, створюються передумови для відповідної творчої активності дизайнерів.


Кафедра декоративно-прикладного мистецтва та дизайну активно долучається до організації та проведення мистецьких виставок, таких як: «Бієналє» (виставка кваліфікаційних робіт випускників художньо-графічного відділення, 2020-2024 рр.); виставка творчих робіт викладачів до Дня працівників освіти та Дня художника (2020-2024 рр.); виставка «Дизайн перемоги» (квітень 2023 р.); виставка кваліфікаційних робіт випускників спеціальності 022 Дизайн (квітень-червень 2024 р.); ювілейні виставки до 45-річчя художньо-графічного відділення факультету мистецтв (жовтень-листопад 2024 р.). Ці заходи не лише демонструють творчі досягнення студентів і викладачів, але й сприяють розвитку естетичних смаків мешканців міста та популяризації мистецтва. Окрім художніх виставок, значну роль відіграють соціокультурні ініціативи, такі як мистецько-поетичний марафон «Руки геть від України! Ми переможемо!» (2022-2024 рр.) (автори ідеї Я. Шрамко, Л.Ейвас), що поєднує мистецтво та патріотичне виховання. Від початку повномасштабної війни проти України КДПУ тримає інформаційно-культурний фронт. На марафон приймали художні, графічні та віршовані твори. Кафедра активно долучалася до благодійних акцій на підтримку Збройних Сил України. Студенти та викладачі розписували тубуси та гільзи від снарядів, перетворюючи їх на мистецькі витвори, які виставлялися на благодійних аукціонах. Проведення майстер-класів із розпису гільз та тубусів є прикладом мистецького активізму, що поєднує художнє вираження та громадянську позицію. Виставка «Дизайн перемоги» (квітень 2023 р.) продемонструвала важливу роль мистецтва у формуванні патріотичної свідомості суспільства.

загальне 2 2

Кафедра активно співпрацює з місцевими організаціями та підприємствами, залучаючи студентів до реальних проєктів та ініціатив. Так, у 2021 році в межах співпраці з КП «Інститут розвитку міста» викладачі та студенти кафедри долучилися до міжнародного проєкту літньої школи урбаністики «Кривий Ріг – пілотний проєкт трансформації мономіст та індустріальних територій Дніпропетровської області», за підтримки Фонду Зайделя (Німеччина) і Фонду підтримки будівельної галузі Німеччини.  Це сприяло практичній підготовці студентів та впровадженню сучасних дизайнерських рішень у міське середовище. Завдяки цим заходам та ініціативам, кафедра декоративно-прикладного мистецтва та дизайну робить вагомий внесок у розвиток культури Кривого Рогу та Дніпропетровської області, сприяючи підвищенню естетичного рівня середовища та залученню громади до мистецьких процесів.

школа урбаністики 21

У 2024 році започатковано спільну роботу над дизайн-проєктами на замовлення Інституту розвитку міста Кривого Рогу, Криворізького закладу спеціалізованої мистецької освіти «Художня школя №3 Криворізької міської ради» та ГО «Об’єднання відповідальних громадян».

Значним досягненням стало проведення I Всеукраїнського відкритого конкурсу творчих дизайн-проєктів «Арт-погляд»-2024 пам’яті Володимира Томашевського. Загальна тема конкурсу «Україна очима дизайнера» об’єднала понад 270 учасників – молодих митців і дизайнерів навколо створення дизайн-проєктів. Проєкт отримав високу оцінку на мистецькій премії «Весна Рудани КР.249» у номінації «PRO інновації в культурі», що стало визнанням інноваційного підходу викладачів кафедри до мистецької діяльності.

6

img16

Участь у конкурсах та членство в експертних радах дозволяє викладачам кафедри (А. Ємельова, Л. Ейвас, А. Марченко, А. Школяр, О. Мусієнко) впливати на розвиток культурного середовища. Викладачі є членами журі таких конкурсів, як: фестиваль народної творчості «Весна Рудани»; мистецька премія «Малюй КР». Всеукраїнський двотуровий конкурс декоративного живопису «Стилізований натюрморт»; Всеукраїнський конкурс учнівської творчості, присвячений Шевченківським дням; Міжнародний конкурс «Графічні метаморфози»; регіональний конкурс зі скульптури «Скарби Криворіжжя», щорічного обласного конкурсу учнівської молоді «КОЛІЯ». Активна участь викладачів у журі митецьких конкурсів не лише сприяє розвитку молодих талантів, а й позитивно впливає на всю культурну сферу, стимулюючи її зростання та збагачення.

Кафедра ДПМ та дизайну забезпечує викладання дисциплін за спеціальністю «Дизайн» (спеціалізація «Графічний дизайн», «Дизайн одягу», «Дизайн середовища»,) та викладання дисциплін за спеціальністю «Образотворче мистецтво» (спеціалізація «Декоративно-прикладне мистецтво»). Розроблені навчальні програми, методичне забезпечення, наочність та обладнані за сучасними вимогами творчі лабораторії надають можливість студентам якісно оволодівати суміжними спеціалізаціями. Студенти під керівництвом викладачів кафедри є активними учасниками та призерами Всеукраїнських та Міжнародних  конкурсів.

Кафедра здійснює свою роботу за двома основними напрямками. Розвиток першого напрямку відбувається за рахунок запровадження в навчальний процес сучасних інформаційних технологій, новітніх методів роботи з комп’ютерною технікою, комплексних проєктних досліджень. Другий – передбачає відродження національних традицій декоративно-прикладного мистецтва, етнодизайну, петриківського розпису, вишивки, художнього ткацтва тощо.

Усе це дає можливість готувати висококваліфікованих фахівців, здатних розв’язувати складні професійні завдання у різних напрямках мистецтва та дизайну.

Вручення дипломів 2022 дизайн 4

 

1096
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Квітень 2025
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30