08.05.2023 року відбулась гостьова лекція, яку провів в рамках договору про співпрацію викладач кафедри соціально-гуманітарних та загальноправових дисциплін Криворізького навчально-наукового інституту Донецького державного університету внутрішніх справ Олексій Гігін на тему «Особливості трудових відносин в умовах воєнного стану».
Були присутні студенти спеціальності: 014 Середня освіта (Трудове навчання та технології), Спеціальність 015 Професійна освіта, Спеціалізація (Сфера обслуговування) та магістри Трудове навчання та технології. Інформатика (Спеціальність 014 Середня освіта (Трудове навчання та технології) додаткова спеціальність 014 Середня освіта (Інформатика), та викладачі кафедри педагогіки та методики технологічної освіти.
Воєнний стан кардинально вплинув на всі сфери життя українців, особливо на трудові відносини. У цей нелегкий час кожному з нас потрібно докладати значно більше зусиль, ніж за звичайних умов, щоб продовжити працювати на своєму місці.
Обговорили питання..
1. Особливості переведення та зміни істотних умов праці в умовах воєнного часу. У період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я, лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей, з оплатою праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою.
2. Особливості розірвання трудового договору з ініціативи працівника
3. Особливості встановлення та обліку часу роботи та часу відпочинку. Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиноюпершою ст. 26 Закону України «Про відпустки». (ст. 12 Закону № 2136).
4. Зупинення дії окремих положень колективного договору
Призупиненням дії трудового договору – є тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Про призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.