Кафедра філософії
Криворізький державний педагогічний університет

17 січня 2023 р. відбулося засідання наукового семінару кафедри філософії. Заслухали доповідь к. філос. н., доц. А. І. Абдули на тему: «Проблема Сократа в аналітичній філософії», у якій було поставлено запитання щодо постаті Сократа, рецепцію його образу Платоном, Аристофаном та Ксенофонтом, і подальшу еволюцію цього образу в дев’ятнадцятому, двадцятому та двадцять першому століттях.

семінар170122

Андрій Іванович зазначив, що до ХІХ ст. Сократа вважали більшою мірою літературним персонажем, ніж реальною постаттю. Проблема Сократа постала у ХІХ ст. завдяки інтерпретації образу Сократа Ф. Шлеєрмахером та К. Ф. Германом.  У ХХ ст. формуються дві методологічні традиції щодо аналізу постаті Сократа: герменевтична та аналітична. Розглянув особливості аналітичної традиції дослідження проблеми Сократа на матеріалі досліджень А. Тейлора, Г. Властоса, Дж. Бернета, К. Поппера, Д. Нейлз, С. Моносон та ін. Також детально було висвітлено рецепцію Сократа у філософських працях К. Поппера.

семінар2170122

У висновках було зазначено, що вирішення проблеми постаті Сократа представлено різними,  іноді протилежними,  методологічними стратегіями.  К. Поппера здійснює філософську інтерпретацію образу Сократа, але він намагається орієнтуватися на максимально можливу достовірність, що є визначальною рисою аналітичної філософії.

семінар4 170122

Під час обговорення присутні члени кафедри подискутували щодо впливу постаті Сократа на інших філософів, наприклад, на становлення особистості Платона. Звернулися до методу сократичної бесіди, що має значення для освітян, оскільки постає як екзистенційне самозаглиблення учнем у свій внутрішній світ під час пізнання нового. Обговорили сучасні інтерпретації образу Сократа, їхню достовірність і наявність національних варіантів рецепції постаті цього філософа.

семінар317.0122