Особисті кордони для дорослої людини — це набір фізичних, емоційних, психологічних і соціальних меж, які визначають, що є прийнятним для людини в її взаємодії з іншими людьми. Це важливий аспект для підтримки здорових стосунків і збереження внутрішнього комфорту та самоповаги.
Ось кілька основних типів особистих кордонів:
- Фізичні кордони:
- Визначають межу того, що є прийнятним в фізичному контакті. Це можуть бути правила щодо обіймів, доторків, особистого простору, а також те, коли людина дозволяє іншим наближатися до себе.
- Емоційні кордони:
- Пов'язані з тим, скільки емоційної підтримки і уваги людина готова надати іншим, а також те, що вона готова прийняти від інших. Важливо вміти розпізнавати емоційні потреби інших, але не дозволяти себе перевантажувати їхніми проблемами.
- Психологічні кордони:
- Це внутрішні межі, які визначають, які думки, переконання і інформацію людина готова прийняти. Вони допомагають зберігати індивідуальність, уникати маніпуляцій та захищати від токсичних впливів.
- Соціальні кордони:
- Стосуються меж, які людина встановлює в стосунках з іншими людьми у соціальному контексті (робота, навчання, друзі, родина). Це можуть бути межі щодо часу, який людина готова витрачати на інших, а також правила щодо взаємодії та комунікації.
Як встановлювати кордони і чому це може бути складно?
Труднощі зі встановленням кордонів можуть відбуватися внаслідок того, що людина постійно підсвідомо намагається уникнути конфліктних ситуацій (як-от у випадку згаданих вище «рятівників»).
«Конфлікт може мати позитивну конотацію, індикатор зростання. Якщо він вже виникає, то в нас є можливість з цієї ситуації, з цього злиття, з цього порочного кола вийти на якісно новий рівень функціонування. І зробити це ми можемо, враховуючи потреби кожної сторони, через рішення вийти або в компроміс, або в співробітництво».
Часом для того, аби дізнатися, якими саме є наші кордони, потрібно впустити новий досвід — і це може потенційно бути для нас неприємно. Здорові кордони дозволяють реагувати на такі зіткнення максимально врівноважено.
Проте якщо встановлені кордони є нездоровими, ми втрачаємо відчуття самоповаги, власні цінності, дозволяємо іншим людям визначати нас. Окрім того, усі свої негативні емоції ми сприймає як щось суто погане.
Які слова можна використати, аби окреслити та захистити свої кордони?
Коли ви відчуваєте, що ваші кордони порушуються, відстоюйте їх. Це нормально — відповісти людині, що вам така її поведінка некомфортна або що вас дратує, коли виникають такі ситуації. Вам може бути незручно відмовляти людині або просити її припинити поводитися саме так, але зрештою, ви відчуєте, що допомогли передусім собі зберегти власні кордони.
Емоційні кордони можна розставляти за допомогою таких фраз:
— Мені зараз непросто, і я хотів би про це поговорити. Чи можете ви вислухати мене?
— Мені шкода, що тобі зараз сумно. Але я зараз не в змозі підтримати тебе як належне. Можемо перенести цю розмову на завтра?
— Мене ображає, коли ти знецінюєш мій досвід. Будь ласка, не роби так більше.
Часові кордони встановлюються:
— Я не маю часу у вихідні на зустріч з вами. Я присвячую суботу та неділю собі й своїй родині. Давайте оберемо інший час.
— Я зараз маю велике навантаження на роботі, а тому не зможу залишатися з тобою довше, ніж до 9-ї вечора.
— Чи маєш ти час зустрітися зі мною і поговорити? Коли тобі буде зручно?
— Звісно, я допоможу. Моя погодинна оплата за роботу — 500 гривень.
Сексуальні кордони окреслюються за допомогою таких тверджень:
— Чи тобі подобається те, що я зараз роблю?
— Ти хочеш зараз зайнятися сексом? Я дуже втомлений, тому давай краще полежимо в обіймах.
— Мені це не подобається. Мені приємніше, коли ти робиш інакше.
— Ти не хочеш практикувати це? Звісно, давай обговоримо.
Якщо порушуються фізичні кордони, то допоможе таке:
— Я не люблю зайвих дотиків. Давайте спробуємо уникнути їх.
— Чи можемо ми замість обіймів обрати рукостискання як наш спосіб привітання?
— Я хочу зараз спати, а ти не даєш мені заснути. Будь ласка, давай перенесемо цю розмову на завтра.
Матеріальні кордони можна відстоювати завдяки таким фразам:
— Не торкайся моїх речей без дозволу. Це невиховано.
— Вибач, я зараз не можу позичити тобі гроші.
— Ні, мені буде некомфортно, якщо ти житимеш в моїй квартирі місяць. Я радо допоможу тобі з пошуком житла.
— Я зазвичай не даю почитати свої книги іншим, бо їх часто гублять. Ми можемо домовитися про чіткі часові рамки?
5 фільмів про особисті кордони
1. "Межі контролю" (2009 рік)
Цей фільм Джима Джармуша досліджує тему внутрішніх кордонів, самоконтролю та медитації через призму загадкової подорожі головного героя. Фільм пропонує глядачеві роздуми про внутрішній світ людини і про те, як важливо зберігати власне "я" за різних обставин.
2. "Їж, молись, кохай" (2010 рік)
У цьому фільмі розповідається історія Елізабет Гілберт, яка вирушає в подорож світом, щоб віднайти себе та навчитися встановлювати межі в особистому житті, коханні та духовних пошуках. Фільм демонструє важливість самовизначення та встановлення особистих кордонів для досягнення внутрішньої гармонії.
3. "Грань майбутнього" (2014 рік)
Хоча це фільм про наукову фантастику і часові петлі, він також досліджує тему особистих кордонів і самовизначення в екстремальних умовах. Персонажі вчаться співпрацювати, поважаючи водночас особистий простір і кордони одне одного, що є ключем до їхнього виживання й успіху.
4. "Вовк з Волл-стріт" (2013 рік)
Ця біографічна картина демонструє, як відсутність особистих і професійних кордонів може призвести до саморуйнування. Життя головного героя, Джордана Белфорта, стає спіраллю ексцесів і екстремальної поведінки, наголошуючи на важливості встановлення і підтримання здорових кордонів у всіх аспектах життя.
5. "Леді Берд" (2017 рік)
Цей фільм розкриває тему взаємовідносин між підлітком і батьком через призму дорослішання і встановлення особистих кордонів. Головна героїня, прагнучи незалежності, намагається визначити свої власні кордони у стосунках з матір'ю, друзями і в першому коханні.
Для дорослої людини важливо встановлювати ці кордони відповідно до своїх потреб і переконань, а також поважати кордони інших. Порушення особистих кордонів може призвести до стресу, тривоги і зниження самоповаги, тому їх варто чітко визначати і вчитися відстоювати.